Наукові конференції України, ХІІІ МНПК «Селекція, генетика, сортовипробування та агротехнології культурних рослин: виклики та перспективи»

Розмір шрифту: 
РОЗВИТОК ТА ПОШИРЕННЯ ОСНОВНИХ ГРИБНИХ ХВОРОБ СОНЯШНИКУ В УМОВАХ ЛІВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ
О. Ю. Заярна

Остання редакція: 2025-05-06

Тези доповіді


Хвороби є серйозною перешкодою для отримання високих врожаїв соняшнику. Зміни в сільськогосподарських методах, особливо часте використання коротких сівозмін, призвели до збільшення кількості шкідливих організмів на полях. Спрощення сівозмін без належного чергування культур сприяє поширенню бур’янів, шкідників та хвороб, незважаючи на активне використання хімічних засобів захисту рослин. Крім того, збільшення площ, відведених під соняшник, створює сприятливі умови для накопичення шкідливих організмів на полях.

Глобальні кліматичні зміни, що характеризуються підвищенням середньорічної температури повітря в Україні більш ніж на 0,9°С за останнє століття, спричинили стійке перевищення середньомісячних температурних норм у вегетаційний період на +0,3–3,4°С. Це, у свою чергу, призвело до скорочення зони достатнього зволоження ґрунту. Зокрема, у зоні Лісостепу, де багаторічний гідротермічний коефіцієнт (ГТК) становив 1,3, що відповідає зоні достатнього зволоження, наразі цей показник знизився до 1,2, що характеризує зону як таку, що має недостатнє зволоження.


Full Text: PDF