Наукові конференції України, Міжнародна науково-практична конференція «Сучасний стан та гармонізація назв культурних рослин у системі UPOV»

Розмір шрифту: 
Київські сорти азалій
А. І. Жила

Остання редакція: 2017-11-15

Тези доповіді


Світовий асортимент Rhododendron simsii Planch (syn. Azalea simsii, A. indica) нараховує близько 12 тис. сортів. У садівничій літературі загальноприйнятим є термін «азалія індійська». Азалії розглядаються як результат тривалої селекційної роботи, до якої найчастіше залучалися рододендрон Сімса (Rhododendron simsii), р. тупий (R. obtusum), р. індійський (R. indicum) та р. загострений (R. mucronatum). У 1808 р. рододендрон Сімса був завезений до Європи і з того часу почалася активна робота по виведенню чисельних сортів. До київського Ботанічного саду НАНУ азалії потрапили у 1946 році – завідувач відділу квітникарства П.С. Чабан та завідувач відділу культурної флори Д.Ф. Лихвар привезли їх з Німеччини (з Дрездена та Кримітшау) у вигляді 2-5-річних рослин (Буюн, 2005). І цього ж першого повоєнного року у Києві їх вперше побачила С.М. Приходько. У каталозі Ботанічного саду за 1951 р. наведено 35 сортів R. indicum. Цього ж року куратором колекції тропічних та сутропічних рослин стала канд. біол. наук С.М. Приходько (1922-1995) – український ботанік, пріоритетним напрямом досліджень якої стала селекція та агротехніка представників родини Ericaceae Juss. У 1967 р. виходить з друку її монографія «Азалия индийская».

Наразі основу колекції вересових відділу тропічних та субтропічних рослин НБС ім. М.М. Гришка складають сорти азалій, аналогів якої немає в інших ботанічних садах України. Колекція нараховує 86 культиварів азалій: рослини 23 старих німецьких та бельгійських сортів азалії індійської селекції позаминулого та минулого століть; 14 сортів сучасної селекції; 30 сортів та гібридів, що були створені в Центральному ботанічному саду в 60-70-их роках С.М. Приходько; 3 сорти азалії японської (група курумських азалій); 16 сортів не визначені.


Full Text: PDF ()  |  PDF