Остання редакція: 2017-11-15
Тези доповіді
Рід Лаванда – Lavandula L. відноситься до Порядку Губоцвіті (Lamiales) родини глухокропивових (Lamiaceae). Якщо Карл Лінней в XVIII столітті виділяв всього чотири види лаванди то за різними оцінками і класифікаціями ХХІ століття цей рід включає в себе від 25 до 39 видів. А враховуючи підвиди і міжвидові гібриди, то загальна кількість таксонів у межах роду Лаванда сягає 90 таксонів.
В Україні і країнах СНД переважно вирощували лаванду вузьколисту – L. angustifolia Mill. Диплоїдний набір маленьких і візуально однакових хромосом складає 2n = 50. У більш ранній науковій літературі в різні періоди цей вид був відомий як лаванда колосиста (колоскова, колосова) – L. spica L.; лаванда справжня – L. vera DC.; лаванда лікарська – L. officinalis Mill.; лаванда піренейська (англійська) – L. pyrenaica DC.
Використання дикорослих популяцій лаванди в якості лікарських та ароматичних рослин відомо з часів Стародавнього Риму. Як культурну ароматичну і лікарську рослину, лаванду стали вирощувати в країнах південної та південно-західної Європи з кінця XVI століття.