Остання редакція: 2024-10-07
Тези доповіді
Україна за останні три десятиріччя сформувала один з десяти найбільших та найбагатших національних генбанків рослин країн світу. Організовано Систему генетичних ресурсів рослин, яка опікується веденням, збереженням, використанням колекцій Національного генбанку культурних рослин та їх співродичів. На даний час 28 установ за ПНД 17 «Генетичні ресурси рослин» залучають, оцінюють зразки, формують колекції генетичного різноманіття, забезпечують їх використання та збереження.
У генбанку зосереджено 152,6 тис. зразків 544 культур 2040 видів рослин. Цьому сприяла широка агрокліматична зональність України, широке охоплення у наукових програмах та інтересах населення різних груп культур.
Під науково-методичним керівництвом Національного центру генетичних ресурсів рослин, що знаходиться в Інституті рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН, здійснюється поповнення колекцій новими джерелами господарських та біологічних ознак вітчизняного і зарубіжного походження, розкривається потенціал рівня прояву цінних ознак зразків генофонду, на цій основі формуються базові, серцевинні, ознакові, генетичні, спеціальні, навчальні та інші колекції. Для оптимізації управління колекціями Національного генбанку та прискорення доступу користувачів до зразків генофонду функціонує інформаційна система «Генофонд рослин», забезпечується довго- та середньострокове зберігання зразків, активних колекцій і польових колекцій вегетативно розмножуваних культур у стані життєздатності та генетичної цілісності. Підтримання генетичної автентичності зразків генофонду досягається на основі фено- та генотипування.