Наукові конференції України, VІ Міжнародна науково-практична конференція «СВІТОВІ РОСЛИННІ РЕСУРСИ: СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ»

Розмір шрифту: 
ТРАДИЦІЇ ВИРОЩУВАННЯ ТА СОРТОВИВЧЕННЯ КАРТОПЛІ В УКРАЇНІ
С. М. Михайлик, З. Б. Києнко, І. В. Смульська

Остання редакція: 2024-10-07

Тези доповіді


Місцем походження картоплі (Solаnum tuberоsum L.) є Перуанські Анди в Південній Америці, де досі існують сотні місцевих різновидів. Картопля є найбільш продуктивною продовольчою, технічною та кормовою сільськогосподарською культурою, яку вирощують у помірній кліматичній зоні. З неї виробляють крохмаль, спирт, сировину для одержання вітамінів, молочну кислоту, оцет тощо. Продукти її переробки широко використовують у харчовій (картопля фрі, крохмаль, чипси, картопляні пластівці, борошно), кондитерській, хімічній, парфумерній, текстильній, шкіряній, лакофарбовій та інших галузях промисловості. Попит на продукти переробки картоплі постійно зростає. Крім того, картопля є природним лікарським засобом – її бульби широко застосовують як дієтичний продукт під час лікування хвороб нирок, печінки тощо.

Вперше картопля на території України з’явилась ще у V–VI століттях н.е., проте господарського значення не мала – її вирощували, як декоративну рослину та використовували переважно для медичних цілей. Розповсюдження картоплі було поступовим. Спочатку її вирощували на полях поміщиків, а згодом, впродовж XIX століття її розведенням почали займатися і селяни. У цей час картопля стала однією із основних сільськогосподарських культур. Такому широкому розповсюдженню та високому попиту картоплі сприяла можливість довготривалого зберігання та поживна цінність. На початку ХХ століття картоплярство на території України набуло значного розвитку. Це пов’язано із використанням картоплі для виробництва спирту та крохмалю. У цей період сортовим посівам картоплі не надавали особливого значення, а використовували, в основному, місцеві сорти.


Full Text: PDF