Наукові конференції України, VІ Міжнародна науково-практична конференція «СВІТОВІ РОСЛИННІ РЕСУРСИ: СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ»

Розмір шрифту: 
УМОВИ ФОРМУВАННЯ ВРОЖАЙНОСТІ СОРГО ЦУКРОВОГО ЗАЛЕЖНО ВІД ПІДЖИВЛЕННЯ ПОСІВІВ
О. П. Попова, М. І. Кулик

Остання редакція: 2024-10-07

Тези доповіді


Одним із головних чинників, що впливає на отримання сталих врожаїв, є ґрунтові умови, зокрема вміст у ґрунті NРК та рівень його кислотності. Від того, наскільки ґрунт є кислим або лужним, залежить засвоєння основних елементів живлення, розвиток мікроорганізмів у ньому, ріст і розвиток культурних рослин. Це також впливає на те, як рослини засвоюють поживні речовини, як швидко розкладається органіка в ґрунті та утворюється гумус, і наскільки активні іони в ґрунті. Дослідження, пов’язані з цією темою, проводилися протягом 2021–2023 років на базі фермерського господарства «Абрамівське», яке розташоване у центральній частині Лісостепу України. Наші дослідження були направлені на вивчення шляхів підвищення врожайності та визначення енергетичної продуктивності біомаси сорго цукрового.

Протягом років дослідження середньомісячна кількість опадів змінювалась. У літні місяці 2021 і 2022 років спостерігалося їх збільшення, а у квітні 2022 і 2023 років було надмірна їх кількість, тоді як у липні 2021 та травні 2022 років їх було менше середньо багаторічних показників. Протягом травня-червня 2023 року опадів випала незначна кількість. Температура протягом вегетації культури була середньо мінливим показником. Тобто, погодні умови під час досліджень змінювалися, але незначно відхилялися від середніх показників. У різні періоди росту та розвитку рослин сорго цукрового спостерігали зміни погодних умов, що також дало можливість оцінити адаптивність культури.

Дослідження були проведені на чорноземах із вмістом гумусу 3,21%, азоту 140,0 мг/кг, фосфору 313,0 мг/кг, калію 224,0 мг/кг, і рН 6,9. Польові досліди проводилися згідно з методикою агрономічних досліджень і науковими рекомендаціями вчених з сортом сорго цукрового ‘Фаворит’, використовуючи різні методи підживлення. Варіанти були такі: 1 – без обробки (контроль), 2 – обробка у фазу сходів, 3 – обробка під час кущіння, 4 – обробка по сходах і у фазу кущіння. Для підживлення використовували препарат ‘Кристалон особливий’ рекомендованою нормою внесення.


Full Text: PDF