Наукові конференції України, МНПК «Професор С.Л. Франкфурт (1866-1954) – видатний учений-агробіолог, один із дієвих організаторів академічної науки»

Розмір шрифту: 
Вплив заліза на гіпергідратацію in vitro регенерантів ягідних культур
В. В. Мацкевич, Л. М. Філіпова

Остання редакція: 2017-06-20

Тези доповіді


Обов’язковим компонентом штучних живильних середовищ для рослин in vitro є залізо (Fe). Даний мікроелемент бере участь у окисно-відновних реакціях, які відбуваються у хлоропластах, мітохондріях і пероксисомах, входить до складу сполук - попередників хлорофілу тощо. Нами проведено дослідження на трьох ягідних культурах (ожині, смородині червоній та малині) щодо впливу різних форм та концентрацій заліза на гіпергідратацію регенерантів in vitro, оскільки діагностування вітрифікації й швидке усунення помилок або коригування технологічного процесу для усунення цієї проблеми є надзвичайно важливим із комерційного погляду.

Асептичну культуру трьох сортів ожини (Reuben, Triple crown, Loch Tay), трьох сортів малини (Glen Ample, Octavia, Sugana) та смородини червоної сорту Jonkheer Van Tets отримали із введенням у середовище за прописом Мурасіге і Скуга із біоцидом РРМ 2 мл/л та додаванням у середовища для ожини 0,2 мг/л БАП та для малини і смородини червоної - 1 мг/л БАП. У дослідах порівнювали ефективність застосування різних концентрацій суміші FeSO4x7H2O + хелатного агента Na2ЕДТА і застосування добрива Ferrilene 4.8 Orto - Orto із вмістом Fe у формі Orto - Orto 4,8% та загальним вмістом заліза 6%. Оптимальна форма заліза і його концентрація визначалась за біометричними параметрами рослин та ознаками відсутності значної кількості гіпергідратованих культур (при надлишку заліза) або хлорозу (нестача заліза).


Full Text: PDF