Остання редакція: 2017-06-24
Тези доповіді
Вплив Є.М. Лавренка (1900–1987) на розвиток вітчизняної геоботаніки зумовлений не тільки його особистим внеском у розробку низки важливих геоботанічних проблем і його науково-адміністративної та громадської діяльності, але також тим, що він систематично виступав у пресі з програмними та методичними статтями та організовував видання програмно-методичних робіт, виконаних колективами авторів. У 30-х рр. ХХ ст. учений брав участь у складанні методичних посібників для геоботанічних досліджень.
У книзі Г.Г. Махова «Ґрунти України. Нарис ґрунтів, методика дослідження, визначник ґрунтів, нарис геології та рослинності» (1930) Є.М. Лавренком разом з Н.О. Десятовою-Шостенко підготовлено розділ «Методика геоботанічних досліджень», де висвітлено завдання досліджень та його фази (1) маршрутне (рекогносцироване) дослідження; 2) детальне дослідження окремих характерних ділянок та 3) стаціонарне дослідження окремих ділянок рослинності), наведено особливості вивчення умов оточення рослинності (рельєф, геологічна будова, умови зволоження, підґрунтя, ґрунт, мертве вкриття, вплив людини і тварин), вивчення структури суспільств, зокрема вказано ознаки рослинної асоціації як основної фітосоціологічної одиниці (флористичний склад, поземність, розповсюдженість, площа вкриття, трапляємість, громадськість, життєвість, періодичність), а також складено бланк геоботанічного опису та пояснення до нього [4]. У 1938 р. ним розроблено методику геоботанічного дослідження степових фітоценозів.
Посилання
Евгений Михайлович Лавренко. Материалы к библиографии ученых СРСР. – М. : Наука, 1974. – 111 с.
Корчагин А. А. Предисловие / А. А. Корчагин, Е. М. Лавренко // Полевая геоботаника. – М.–Л. : АН СССР, 1959. – Т. 1. – С. 5–8.
Лавренко Е. М. Геоботаника / Е. М. Лавренко // Советская география : итоги и задачи. – М. : Гос. изд. геогр. лит., 1960. – С. 192.
Лавренко Є. М. Методика геоботанічних досліджень / Є. М. Лавренко, Н. О. Десятова-Шостенко // Ґрунти України : нарис ґрунтів, методика дослідження, визначник ґрунту, короткий нарис геології та рослинності України. – Х. : Рад. селянин, 1930. – С. 266–287.