Наукові конференції України, МНПК «Професор С.Л. Франкфурт (1866-1954) – видатний учений-агробіолог, один із дієвих організаторів академічної науки»

Розмір шрифту: 
Природознавчі новації запорозького козацтва в історичних дослідженнях Олени Апанович
В. А. Коцур

Остання редакція: 2017-06-24

Тези доповіді


Відомого вченого-історика, дослідницю феномену козацтва Олену Апанович справедливо називали «першою жінкою, яка проникнувши на Запорожжя, порушила при цьому ідеологічне табу на минуле козацтва. І залишилась там …на все своє життя. Про неї по-доброму жартували: «Останній в Україні козак, то й то – жінка» [4, с. 24]. Ще її називали «берегинею козацької слави» [3, с. 82].

У своїх працях О. Апанович розкрила особливості природознавчих новацій запорозького козацтва в часи Нової Січі, заслуги останнього кошового отамана П. Калнишевського в економічній сфері. Запорозький очільник дбав про розвиток сільського господарства в Січі, різних промислів, поширення торгівлі, енергійно займався колонізацією Запорожжя. Автор наголошує, що саме за період отаманування П. Калнишевського зросла кількість запорозьких зимівників – багатогалузевих господарств фермерського типу, що базувалися на власній і найманій праці [2, c. 257]. У публікації «За плугом Господь іде» [1] О. Апанович наголошує, що у запорозьких козаків виявилася притаманна українському селянству ментальність – не тільки зв’язок із землею, а й глибинні взаємовідносини з природою. Мешканці зимівників перебували вічна-віч з природою i вчилися правильному до неї ставленню. Запорожці відчували себе її синами, користуючись багатствами природи, прагнули ні в якому разі не зменшувати їх. Як свідчать документальні матеріли Архіву Коша Запорозької Січі (XVIII cт.), запорозьким урядом був розроблений комплекс природоохоронних заходів. На кожну вирубку лісу для зимівника або на продаж вимагався спеціальний дозвіл Коша. Не можна було робити вирубку найцінніших порід дерев, таких як дуб, липа – медоносне дерево, ясень – з нього вироблялися деталі для возів, а також садових дерев. Заборонялося виловлювати дрібну рибу i бити молоду звірину.


Посилання


Апанович О. За плугом Господь іде. Агрокультура українського селянства й козацтва в контексті ідей Сергія Подолинського та Володимира Вернадського / О. Апанович. – Севастополь, 1999. – 26 с. – (Б-ка часопису «Дзвін Севастополя»).

Апанович О. М. Гетьмани України і кошові отамани Запорозької Січі / О. М. Апанович. – К. : Либідь, 1993. – 287 с.

Дмитрієнко М. Ф. 80-річчя від дня народження О. М. Апанович / М. Ф. Дмитрієнко // Укр. іст. журн. – 1999. – № 5. – С.70–86.

Дмитрієнко М. Ф. Жіночий портрет в історичному інтер’єрі / М. Ф. Дмитрієнко // Дія українського середньовіччя. Козацька доба : зб. наук. пр. на пошану історика – лауреата Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Олени Михайлівни Апанович. У 2-х ч. – К., 1995. – Ч. 1. – С. 5–28.


Full Text: PDF