Розмір шрифту:
Становлення дослідного господарства сільськогосподарського відділення Київського політехнічного інститутуту: роль директора інституту В. Л. Кірпічова в цьому процесі
Остання редакція: 2017-06-24
Тези доповіді
Київський політехнічний інститут (КПІ) відкрито згідно урядової постанови від 31 січня 1898 р., восени того ж року [1, с. 4]. Згідно цього ж наказу дочасно директором інституту призначався таємний радник, директор та професор Харківського практичного технологічного інституту (ХПТІ) В.Л. Кірпічов. Невдовзі Віктор Львович переїхав до Києва, де розпочав приймати активну участь у роботі над будівництвом та організацією інституту. Згідно Положення, передбачалося що інститут складатиметься із чотирьох відділень: механічного, хімічного, інженерного та сільськогосподарського. Організація двох останніх виявилася досить складним завданням. Ця робота присвячена створенню сільськогосподарського відділення інституту, та безпосередній участі В.Л. Кірпічова у цьому процесі. Варто зауважити, що вчений був великим прихильником розвитку вітчизняного сільськогосподарського машинобудування. Відомо, що він навіть запропонував увести на механічному відділенні КПІ курс проектування сільськогосподарських машин з метою ознайомлення механіків із способами їхнього виготовлення, для чого запросив до інституту інженера-механіка К.Г. Шиндлєра, який працював лаборантом при станції для випробовування сільськогосподарських машин у ХПТІ [2, с. 157]. На думку вченого, це сприяло б поширенню механізації у сільському господарстві [1, с. 30]. Наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст.ст. ця галузь машинобудування Російської імперії залишалася чи не найбільш відсталою. Віктор Львович усіма силами намагався усунути суперечність, коли в країні із розвинутим сільським господарством використовувалися застарілі методи землеробства. Тож практичні роботи з випробовування сільськогосподарських машин вчений вважав однаково важливими і для сільськогосподарського, і для механічного відділень [1, с. 30].
Посилання
Из истории Киевского политехнического института : сб. док. и материалов / Киев. политех. ин-т. КОГА ; под. ред. Ф. Е. Лося, А. С. Плыгунова (отв. ред.), Н. В. Черненко. – К. : изд-во Киев. ун-та, 1961. – Т. 1 : 1898–1917. – XVI, 388 с.
Чеканов А. А. Виктор Львович Кирпичев : 1845–1913 / А. А. Чеканов. – М. : Наука, 1982. – 176 с.
ДАК, ф. 18-оц, оп. 1-оц., спр. 2.
ДАК, ф. 18-оц, оп. 1-оц., спр. 13.
ДАК, ф. 18-оц, оп. 1-оц., спр. 86.
ДАК, ф. 18-оц, оп. 1-оц., спр. 251.
ДАК, ф. 18-оц, оп. 1-оц., спр. 156.
ДАК, ф. 18-оц, оп. 1-оц., спр. 146.
Full Text:
PDF