Остання редакція: 2017-06-26
Тези доповіді
Проблема. За статистикою 97% товарної картоплі вирощується у господарствах населення. Але відсутність системного обробітку посівів, обмаль якісного насіннєвого матеріалу й недотримання сівозмін призводить до розвитку хвороб й розповсюдження шкідників. Тож не дивно, що якість та врожайність картоплі за таких умов знаходиться на низькому рівні. Так, середня урожайність картоплі в Україні за останні 5 років становить 152 ц/га. Виходячи з цього, та опираючись на попередні пошукові дослідження, перспективним є вирощування посадкового матеріалу картоплі під шаром соломи .
Мета дослідження. Отримання якісного посадкового матеріалу картоплі шляхом оптимізації теплового режиму ґрунту та рівномірного вологозабезпечення рослин під шаром соломи.
Результати досліджень. Вплив мульчування на оновлення посадкового матеріалу картоплі проведено на сіроземі опідзоленому з вкрапленнями чорнозему. Для цього посадковий матеріал картоплі сорту Санте, вирощений у попередньому році під шаром соломи, було висаджено у гребені з міжряддям 70 см. На контрольній ділянці було використано посадковий матеріал картоплі сорту Санте, вирощеного у попередньому році у гребенях. Частину картоплі було посаджено у гребені, частину під шаром соломи. У процесі вегетації картоплі визначали абсолютну вологість ґрунту в шарі 0–10 см в різні фази розвитку рослин: поява сходів, початок бутонізації, початок цвітіння, пожовтіння листя, перед збиранням картоплі (рис. 1). Абсолютну вологість ґрунту визначали під шаром соломи та в гребенях. Встановлено, що забезпечення рослин картоплі вологою під шаром соломи було рівномірним протягом усього періоду вегетації рослин, тоді як у гребенях спостерігались різкі коливання вологості ґрунту в сторону її зменшення після дощових періодів. Для 2014 р. (з тривалими дощами) характерні два періоди стрімкого зменшення абсолютної вологості ґрунту: поява сходів – початок бутонізації та початок пожовтіння листя – збирання картоплі. Урожайність картоплі з посадкового матеріалу, вирощеного під шаром 339 соломи, становила 212,2 ц/га, що на 9,1% більше, ніж на контролі. Однією із позитивних сторін мульчування було збільшення розміру бульб картоплі. Так, кількість товарних бульб картоплі з посадкового матеріалу, вирощеного під шаром соломи, було на 2% більше, посадкової фракції на 3% більше, а кількість дрібної фракції на 5% менше, ніж на контролі. Крім того, бульби картоплі, вирощені під шаром соломи, мають правильну, недеформовану форму і знаходяться близько до поверхні ґрунту (табл. 1). Отже, під шаром соломи завдяки сприятливому тепловому режиму ґрунту та рівномірному вологозабезпеченню рослин відбувається оновлення посадкового матеріалу картоплі.
Висновки. Вирощування картоплі під шаром соломи дає можливість оновити посадковий матеріал. За даними 2014 р. збільшення урожайності картоплі сорту Санте становило 9,1%. Кількість товарних бульб картоплі з посадкового матеріалу, вирощеного під шаром соломи, було на 2% більше, посадкової фракції на 3% більше, а кількість дрібної фракції на 5% менше, ніж на контролі.