Наукові конференції України, IХ МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
БІОМЕТРИЧНІ ПОКАЗНИКИ РОСЛИН ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ ТА СПЕКТРАЛЬНА ОЦІНКА ПЕРЕД ПЕРЕЗИМІВЛЕЮ В УМОВАХ ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ
Р. І. Топко, Г. М. Ковалишина, А. Л. Рисін, Г. Б. Вологдіна

Остання редакція: 2021-04-27

Тези доповіді


Впровадження сучасних методів польової оцінки генотипів пшениці озимої є невід’ємною частиною підвищення якості селекційного процесу. Створення, адаптування та використання інноваційних технологій скринінгу в селекції стає все більш популярним та дозволяє селекціонеру ширше та об’єктивніше оцінювати вихідні форми та новостворений матеріал. Важливим для озимини є осінній період, коли за сприятливих погодних умов (поступове зниження температурного режиму) відбувається уповільнення інтенсивності росту пшениці озимої, змінюються фізіологічні і біохімічні процеси в організмі рослини, які сприяють переходу її до стану зимового спокою. Стан посівів пшениці озимої (морфо-біометричні показники рослин) в осінній період значною мірою є визначальним у формуванні достатнього рівня зимостійкості, а відтак впливає на подальшу продуктивність культури.

Метою дослідження було вивчення біометричних показників рослин сортів та селекційних ліній пшениці м’якої озимої перед перезимівлею в умовах центральної частини Лісостепу та проведення спектральної польової оцінки. Експериментальна частина роботи була виконана в 2018–2020 рр. у селекційній сівозміні лабораторії селекції озимої пшениці Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла НААН України (МІП). Сівба проводилась після попередника соя в два строки сівби (2018 р. – 25 вересня та 5 жовтня; 2019 і 2020 р. – 5 і 15 жовтня). Контрастні погодні умови за період досліджень дали змогу одержати об’єктивні результати. Осінній період 2018 р. був надмірно вологий (ГТК = 1,76), а за температурним режимом у вересні-жовтні – дуже теплим: середня температура повітря становила 16,6 і 10,6ºС відповідно (середній багаторічний показник – 14,2 і 8,3ºС). У листопаді середня місячна температура була нижчою від кліматичної норми на 1,1°C. Стан посівів оцінювали як добрий, рослини нормально розвинуті, що сприяло успішній перезимівлі. Погодні умови в передпосівний та посівний період 2019 р. були гостро посушливими: сума опадів у серпні-жовтні становила 28,7 мм (середнє багаторічне значення – 163,2 мм). Рослини не отримали достатньо вологи для хорошого росту та розвитку, для укорінення та формування повноцінної надземної маси. Сумарна кількість опадів у серні-вересні 2020/21 р. в період досягла лише 10-20% від норми. Погодні умови в жовтні виявилися цілком сприятливими для осіннього розвитку пшениці озимої, відмічали швидкий ріст та розвиток рослин. За вихідний матеріал використовували сім сортів і чотири селекційні лінії пшениці озимої. Спектральна оцінка посівів за NDVI індексом (Normalized Difference Vegetation Index) проводилась за допомогою БПЛП Mavic zoom 2 з використанням мультиспектральної камери Parrot Sequoia. Дати проведення морфо-біометричного аналізу рослин пшениці озимої та спектральної зйомки посівів – 21.XI 2018 р., 29.XI 2019 р. і 10.XI 2020 р.


Full Text: PDF