Наукові конференції України, VI інтернет-конференція молодих учених «Генетика та селекція сільськогосподарських культур – від молекули до сорту»

Розмір шрифту: 
Вплив терміну попередньої обробки на ефективність андрогенезу in vitro в культурі пиляків пшениці м’якої озимої
О. А. Афіногенов, І. С. Замбріборщ, І. І. Моцний, М. С. Чекалова, О. Л. Шестопал

Остання редакція: 2023-10-05

Тези доповіді


Отримання нових сортів пшениці м’якої озимої, стійких до шкідників, посухи та хвороб – важливе завдання для селекціонерів. А оскільки одним з найбільш шкідливих та поширених захворювань є листкова іржа, боротьба з нею особливо актуальна.

Гени E. sibiricus – Lre та Hle – контролюють відповідно стійкість до листкової іржі та опушення листа. Опушення, в свою чергу, ефективно захищає рослини від скритостеблових та листогризучих шкідників і знижує інтенсивність транспірації, затримуючи рух гарячого повітря на поверхні опушених органів. Таким чином, ген Hle здатний підвищити посухостійкість.

У відділі загальної та молекулярної генетики Селекційно-генетичного інституту були отримані гібриди від схрещування пшениці м’якої озимої Одеська 267 з оригінальними амфіплоїдами ЧЕ (2n = 42, AABBStSt), виділеними раніше в комбінації – T. durum Чорномор х Elytricum fertile. Однак отримати лінію, гомозиготну за критичними ознаками, поки не вдалося. Для одержання константного матеріалу з усіма варіантами транслокації до роботи залучилася лабораторія культури тканин Селекційно-генетичного інституту. Було застосовано метод культури пиляків in vitro, який дозволяє отримати цілком гомозиготні подвоєні гаплоїди протягом одного року.


Ключові слова


пшениця м’яка озима; андрогенез in vitro; Hle; Lre

Full Text: PDF