Наукові конференції України, VI інтернет-конференція молодих учених «Генетика та селекція сільськогосподарських культур – від молекули до сорту»

Розмір шрифту: 
ОЦІНЮВАННЯ СОРТІВ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ ЗА СТАБІЛЬНОЮ ВРОЖАЙНІСТЮ В УМОВАХ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ЧАСТИНИ ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ
І. В. Правдзіва, Н. В. Василенко

Остання редакція: 2023-10-05

Тези доповіді


Одним з основних напрямів селекції пшениці на сьогодні є не лише підвищення врожайності даної культури, а й створення сортів стійких до біотичних та абіотичних чинників. На урожайність пшениці суттєво впливають коливання гідротермічних умов року. Однак вплив погодних умов вегетаційного періоду на рівень урожайності можна зменшити за рахунок застосування агротехнічних заходів. Для отримання стабільної врожайності сільськогосподарських культур, зокрема пшениці озимої, необхідно оцінювати сорти за адаптивністю та стабільністю. Однією з основних проблем у селекційному процесі для добору кращих генотипів є взаємодія генотип–середовище, розв’язання якої потребує застосування багатосередовищних, багаторічних випробувань, а також використання ефективних статистичних моделей для аналізу отриманих даних. У світовій практиці в останні роки одним з найбільш поширених методів аналізу взаємодії генотип–середовище є GGE (genotype plus genotype-by-environment) biplot.

Мета дослідження – виявлення сортів пшениці озимої з оптимальним поєднанням вищого рівня врожайності та стабільності в умовах центральної частини Лісостепу України з використанням GGE biplot аналізу.

Ключові слова


Triticum aestivum L.; врожайність; стабільність; умови вирощування; строк сівби; попередник; GGE biplot

Full Text: PDF