Наукові конференції України, Перша мпк «Стан і перспективи формування сортових рослинних ресурсів в Україні»

Розмір шрифту: 
Стійкість сортів озимої пшениці до збудників Mycosphaerella graminicola (Septoria tritici) i Phaeosphaeria nodorum (Stagonospora nodorum)
З. М. Довгаль

Остання редакція: 2017-08-04

Тези доповіді


В Україні та в більшості країн Східної і Центральної Європи септоріоз пшениці є небезпечною хворобою озимої пшениці. Найбільш поширеними видами є Septoria tritici та Stagonospora nodorum. Хвороби, які спричиняють ці збудники, являють собою велику проблему в регіонах, що характеризуються високою вологістю та помірною температурою повітря в період вегетації пшениці. Втрати врожаю від цих захворювань можуть складати 15-25%, а в роки епіфітотій до 40%. Збудники септоріозу поширені в різних грунтово-кліматичних зонах України, що підкреслює актуальність проведення селекційних робіт із виведення стійких до септоріозів сортів озимої пшениці. Для виведення нового сорту необхідно мати в розпорядженні дані щодо наявності джерел стійкості до збудників хвороб.

Найбільш об’єктивну і достовірну характеристику сорту щодо стійкості до збудників септоріозів можна отримати як на природному інфекційному фоні, так і при створенні штучних інфекційних фонів. Останній метод особливо ефективний за умов недостатнього інфекційного природного рівня. З метою оцінки стійкості сортів пшениці до збудників септоріозу нами в 2008-2011 рр. використовували штучні інфекційні фони збудника септоріозу S. tritici. Вивчали стійкість 114 сортів озимої пшениці вітчизняної і зарубіжної селекції, які були представлені Інститутом рослинництва ім. В.Я. Юр’єва, на дослідній ділянці Інституту захисту рослин (науково-дослідне господарство «Глеваха», Васильківського р-ну, Київської обл.). Оцінку стійкості проводили в балах за шкалою Saari E.E. та Prescott J.M. та шкалою інтенсивності ураження листків пшениці Septoria nodorum та S. tritici (Методы селекции и оценки устойчивости пшеницы и ячменя к болезням в странах – членах СЭВ,1988).


Full Text: PDF