Наукові конференції України, Перша мпк «Стан і перспективи формування сортових рослинних ресурсів в Україні»

Розмір шрифту: 
Аналіз національних сортових ресурсів сорго звичайного двокольорового (Sorghum bicolor L.)
Г. М. Каражбей,

Остання редакція: 2017-08-04

Тези доповіді


Сорго звичайне двокольорове – це важливе джерело концентрованих кормів для тваринництва посушливих регіонів України. Оскільки зміни клімату вимагають перегляд сівозмін на користь посухостійких культур, то сорго є однією з найперспективніших сільськогосподарських культур для вирощування в таких умовах на зерно, зелений корм, що в свою чергу спонукає на поповнення та оновлення сортового складу сорго звичайного двокольорового.

Польові дослідження кваліфікаційної експертизи сортів рослин придатних для поширення здійснювали впродовж 2009-2011 років на базі 16 закладів експертизи державної системи охорони прав на сорти рослин, які розташовані у Лісостеповій та Степовій ґрунтово-кліматичних зонах: 12 у Степу та 4 у Лісостепу, кваліфікаційної експертизи сортів рослин на відмінність, однорідність та стабільність на базі Первомайської державної сортодослідної станції, Полтавського обласного державного центру експертизи сортів рослин.

Кількість сортів сорго звичайного двокольорового у кваліфікаційній експертизі щороку зростає на жаль за рахунок іноземної селекції, як наслідок питома їх вага у Державному Реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні збільшується.

За результатами аналізу Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, за 2005–2012 рр., спостерігається тенденція до збільшення сортів соргових культур, зокрема і сорго звичайного двокольорового. Так, у Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні на 2012 рік станом на 20 січня 2012 року нараховується 33 сорти сорго звичайного двокольорового із них 11 вітчизняної селекції та 22 іноземної. За рекомендаціями для грунтово-кліматичних зон вони розмістились таким чином: Степ – 24 сортів, Лісостеп – 14.

Виробникам цієї культури представлений широкий асортимент сортів, біологічний потенціал яких за ознаками продуктивності є досить вагомий. Значно підвищилися і якісні характеристики нових сортів сорго звичайного двокольорового. На сьогодні за результатами польових досліджень кваліфікаційної експертизи сортів сорго звичайного двокольорового за характеристиками їх продуктивності сорти вітчизняної селекції не поступаються іноземній. Питома вага сортів сорго звичайного двокольорового іноземного походження у Державному реєстрі сортів рослин придатних до поширення на 2012 рік за їх кількістю переважає вітчизняні. Інтерес вітчизняних виробників до сорго звичайного двокольорового зростає, але через малі потужності переробної галузі та розвитку тваринництва, він знач­но менший ніж в інших країнах соргосіяння.


Full Text: PDF