Остання редакція: 2017-08-04
Тези доповіді
Соя – найважливіша білково-олійна культура світового значення. Дякуючи багатому складу, соя широко використовується як продовольча, кормова і технологічна культура [1].
Вона відіграє важливу роль у балансі продовольчих ресурсів, а також у підвищенні культури землеробства, азотному балансі ґрунту та структурі посівів [2]. Зернобобові культури є чудовим попередником під зернові культури, а з їх кореневими і поживними останками в ґрунті залишається до 50-60 ц/га органічної маси з вмістом 50-125 кг азоту, 10-20 кг фосфору і 40-70 кг калію [3, 4].
Україна має чи найбільші в Європі можливості культивування сої і може повністю забезпечити власні потреби в ній [5]. На базі Буковинського інституту АПВ селекційна робота з соєю ведеться з 1952 року [6]. За останні роки лабораторією селекції зернобобових культур передано на державне сортовипробування і отримано авторські свідоцтва на 4 сорти сої: Іванка, Чернівецька 9, Ксенія, Георгіна. Сорти високопродуктивні, з підвищеним вмістом в насінні білка і олії, імунностійкі, не уражаються хворобами і не пошкоджуються шкідниками, що дозволяє отримувати високі врожаї. Усі сорти створені методом гібридизації з послідуючим індивідуально-родинним добором згідно методики [7]. Сорти зернового напрямку, холодостійкі, не вилягають, придатні до механізованого збирання і володіють високим біометричними показниками. Сорти Іванка та Чернівецька 9 визнані національними стандартами. У лабораторії селекції зернобобових культур ведуться первинні ланки насінництва по всіх чотирьох сортах.
Посилання
Бахмат О.М. Соя – культура майбутнього. / Бахмат О.М. – Кам’янець-Подільський. – 2009.
Бабич А.О. Сучасне виробництво і використання сої. / Бабич А.О. – К.: Урожай, 1993. – С. 8-12.
Шевніков М.Я. Бобові культури – фактор стійкості та біологізації землеробства в сучасних умовах. / Шевніков М.Я.// Корми і коромовиробництво. – Вінниця. – 2008. – No 62. – С. 84-89.
Бабич А.О. Вирощування зернобобових на корм. / Бабич А.О. – К.: Урожай. – 1975. – 232 с.
Лещенко А.К. Соя. / Лещенко А.К., Сичкарь В.И, Михайлов В.Г. Марьюшкин В.Ф. – К.: Наук. думка, 1987. – 255 с.
Голохоринська М.Г. Перспективи селекції та вирощування сої в південно-західному регіоні Лісостепу України. / Голохоринська М.Г., Вихристюк М.А., Мікус В.Є., Коруняк О.П.// Селекція і насінництво. – 2005. – No 90. – С. 44-49.
Доспехов Б.А. Методика полевого опыта. /Доспехов Б.А. – М.: Агропромиздат, ВАСХНИЛ, 1981. – С. 18.