Остання редакція: 2017-08-07
Тези доповіді
Диня відноситься до баштанних рослин, плоди яких споживають переважно у свіжому вигляді: вони мають високу поживну цінність та містять комплекс вітамінів, органічних кислот, мікроелементів. З цим основним напрямком використання пов’язані і головні вимоги до нових сортів та гібридів, які повинні окрім високої стабільної врожайності відрізнятись і підвищеною якістю продукції. Дніпропетровська дослідна станція Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук України працює над цією проблемою від дати свого заснування, тобто з 1947 р. За 75 років було створено 26 сортів та 2 гетерозисні гібриди дині, з яких до Реєстру сортів рослин України на 2012 р. занесено 9 сортів (або 17%).
Аналізуючи сучасний сортимент дині, дозволений до широкого використання, слід відмітити значну диспропорцію між кількістю позицій по групах стиглості, з яких переважна більшість – ранньостиглі. Але саме середньоранні та середньостиглі генотипи здатні формувати високу якість плодів, що так ціниться українськими споживачами.
Основним напрямком селекційної роботи з динею в ДДС ІОБ НААН протягом останніх років є створення середньораннього конкурентоздатного сортименту дині. З 2008 р. зареєстрований сорт Чайка, триває експертиза на придатність до поширення сорту Тіна та гібрида Дніпро F1.