Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Значення хімічного методу в захисті посівів рису
Т. В. Дудченко, І. В. Фальковський

Остання редакція: 2017-07-13

Тези доповіді


У сучасних умовах інтенсифікації виробництва з метою підвищення урожайності використовують високопродуктивні сорти інтенсивного типу, високі норми мінеральних добрив часто ігноруючи елементарні профілактичні заходи, що спрямовані на регулювання чисельності шкідливих організмів.

У таких умовах хімічний метод є найбільш ефективнім та набуває все більшого значення за рахунок виходу та реєстрації нових пестицидів.

Серед зернових культур найбільш високі та стабільні врожаї на зрошувальних землях Півдня України дає рис.

Враховуючи біологічні особливості культури та посівні площі в Україні перелік пестицидів, що зареєстровані для використання на посівах рису досить незначний та нараховує всього 27 найменувань серед них 14 гербіцидів, 8 фунгіцидів, 2 інсектициди, 2 протруйника та 1 десикант.

Така кількість препаратів дозволяє контролювати весь спектр шкідливих організмів від посіву до збирання врожаю.

Мета досліджень визначення впливу хімічного захисту посівів рису на урожайність.

Провівши аналіз витрат на вирощування 1 гектару посівів рису за останні три роки встановлено, що в 2013 році перше місце в структурі затратах посідало вартість насіння – 15,6 %, на другому добрива – 12,1 %, на третьому засоби захисту 11,5 %. В 2014 році першще місце зайняли затрати на добрива становили 12,7 %, на насіння – 12,2 %, на засоби захисту – 11,3 %. Впродовж двох років засоби захисту по затратах були на одному рівні. Аналіз даних за 2015 рік показав різку зміну лідерів щодо вартості затрат: так на першому місці засоби захисту рослин – 15,7 %, добрива на другому місці насіння на третьому (табл.).

Таблиця

Аналіз витрат на вирощування на 1 га рису

 

Статті витрат

%

2013

2014

2015

Насіння

15,6

12,2

10,9

Добрива

12,1

12,7

14,3

ЗЗР

11,5

11,3

15,7

Іншe٭

60,8

63,8

59,0

Всього

100

100

100

٭ – паливно мастильні матеріали, збирання врожаю, вода, заробітна плата.

 

Також було визначено частку кожного пестициду окремо в формуванні врожаю культури. Так вирощування рису без застосування гербіцидів призводить до 52 % втрат врожаю в середньому, без фунгіцидів – 33 % врожаю, інсектицидів – 19 % та протруйників до 24 %.

З економічної точки зору, засоби захисту рослин це витратна частина, проте  витрати на застосування пестицидів є ефективним методом збільшення врожайності та рентабельності вирощування культури в цілому.

Отже, хімічний метод захисту рису один з найвагоміших методів в системі захисту посівів рису, в сучасних умовах він є невідємною складовою технології вирощування, безпосередньо  направлений на знищення і запобігання швидкого розвитку та поширення шкідливих організмів.

Full Text: PDF