Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Сорти черешні з колекції Інституту помології, рекомендовані для промислових та присадибних насаджень зони Лісостепу
О. С. Дячук

Остання редакція: 2017-07-13

Тези доповіді


Черешня (Cerasus avium L.) є однією з досить поширених плодових культур. Вона одна з перших дає свіжі плоди. За вміст вітамінів, мінеральних солей, легкозасвоюваних цукрів, а також за зовнішнім виглядом і смаковими якостями плодів, черешня є цінною та прибутковою культурою.

Мета досліджень: виділити сорти черешні найбільш адаптовані до несприятливих біотичних та абіотичних чинників досліджуваної зони, а також з найкращими господарсько-біологічними показниками.

Дослідження проводились відповідно до Методики проведення експертизи сортів рослин груп плодових, ягідних, горіхоплідних, субтропічних та винограду на придатність до поширення в Україні, Програми і методики сортовивчення плодових, ягідних та горіхоплідних культур, Методики проведення польових досліджень з плодовими культурами, Положення про реєстрацію зразків генофонду рослин в Україні, Положення про реєстрацію колекцій зразків генофонду рослин у Національному центрі генетичних ресурсів рослин України. В Інституті помології ім. Л. П. Симиренка НААН в «польовому генбанку» зберігається 50 зразків черешні. На даний час всі зразки паспортизовані, паспортні бази даних на які передано до Національного центру генетичних ресурсів рослин України.

В 2011–2015 роках проводилось вивчення 35 сортів черешні. У результаті досліджень було виділено 9 сортів за цінними господарсько-біологічними показниками, які показали кращі результати в порівнянні з іншими зразками.

За результатами вивчення комплексу господарсько-біологічних показників у зразків черешні протягом звітного періоду виділились за продуктивністю такі зразки: ‘Легенда Млієва’ (24,7 кг/дерева), ‘Коралова’ (23,3), ‘Дар Млієва’ (22,3), ‘Слов'яночка’ (22,6), ‘Дрогана жовта’ (24,3), ‘Бірюза’ (23,7).

За середньою масою плоду виділено зразки: ‘Легенда Млієва’ (8,5 г),  ‘Загадка’ (8,0 г), ‘Коралова’ (6,8 г), ‘Слов'яночка’ (7,8 г), ‘Дар Млієва’ (6,7 г).

Найвищу дегустаційну оцінку отримали сорти: ‘Легенда Млієва’ (8,6), ‘Бірюза’ (8,4), ‘Дар Млієва’ (8,4), ‘Загадка’ (8,2), ‘Слов'яночка’ (8,0), ‘Нектарна’ (8,0), ‘Коралова’ (8,0), ‘Валерій Чкалов’ (8,0).

Високу комплексну стійкість проти збудників кокомікозу мали зразки: ‘Загадка’ (8,0), ‘Бірюза’ (7,5), ‘Дар Млієва’ (7,5), ‘Коралова’ (7,5); моніліозу: ‘Легенда Млієва’ (8,0), ‘Дар Млієва’ (8,0), ‘Бірюза’ (8,0), ‘Загадка’ (8,0), ‘Слов'яночка’ (7,5), ‘Дрогана жовта’ (7,5).

За даними цих досліджень, для промислових та присадибних насаджень даної зони можна рекомендувати такі сорти: ‘Легенда Млієва’, ‘Дар Млієва’, ‘Бірюза’, ‘Коралова’, ‘Слов'яночка’.


Full Text: PDF