Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Формування врожайності тритикиле озимого на осушуваному дерново-підзолистому супіщаному ґрунті залежно від способів основного обробітку ґрунту і рівнів удобрення
К. М. Камінська

Остання редакція: 2017-07-13

Тези доповіді


Збільшення виробництва продовольчого високоякісного зерна є одним із основних завдань сільськогосподарського виробництва. У зоні Полісся тритикале озиме є стратегічно важливою культурою, тому значна увага приділяється підвищенню його урожайності. Ця культура об’єднує в собі багато кращих ознак та якостей вихідних батьківських форм – пшениці та жита: високий потенціал урожайності зерна та зеленої маси, підвищені адаптивні властивості (холодостійкість, невибагливість до ґрунтів, комплексний імунітет до грибкових захворювань), підвищений вміст білка й лізину в зерні.

Вивчення впливу способів основного обробітку ґрунту і різних рівнів  удобрення на  процес формування продуктивності тритикале озимого проводили на радіоактивно забрудненій території СТОВ «Перемога» с. Немирівка, Коростенського району, Житомирської області на дослідному полі Інституту сільського господарства Полісся НААН впродовж 2013–2014 рр. Тритикале озиме вирощувалось в ланці сівозміни, в якій прийняте наступне чергування культур: вико-вівсяна сумішка, тритикале озиме, пелюшко-вівсяна сумішка.

Варіанти основного обробітку ґрунту базувалися на проведенні систематичної оранки на глибину 18–20 см і обробітку плоскорізними знаряддями на глибину 18–20 см. На варіантах  зазначених способів основного обробітку ґрунту дослідженню підлягали три варіанти удобрення: 1 – без добрив (контроль); 2 – N20P45K60; 3 – N20P90K120.

У роки проведення досліджень  погодні умови були  сприятливі для росту й розвитку рослин тритикале озимого. Результати обліку показали, що урожайність цієї культури в середньому за 2013–2014 рр. знаходилась залежно від способів основного обробітку і рівнів удобрення в межах 2,24–3,94 т/га.

Таким чином в умовах Полісся на осушуваному дерново-підзолистому у супіщаному ґрунті максимальний рівень урожайності зерна 3,62–3,94 т/га тритикале озиме формує за сприятливих погодних умов при розміщенні його в сівозміні після вико-вівсяної сумішки на фоні безполицевого обробітку ґрунту за сівби в другій декаді вересня, норми висівання – 5,0 млн. сх. зерен, внесення  мінеральних добрив в дозі P90K120 під передпосівний   обробіток ґрунту і N20 в підживлення.


Full Text: PDF