Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Антифунгальна активність представників епіфітної мікрофлори насіння рослин томатів
Ю. В. Коломієць, І. П. Григорюк, Л. М. Буценко, В. В. Бородай

Остання редакція: 2017-07-15

Тези доповіді


Основну шкоду посівам томатів завдають фітопатогенні гриби роду Fusarium, Sclerotinia, Alternaria, Cladosporium, Phytophthora, Botrytis та ін., які є збудниками різних гнилей, плямистостей, в'янення, скручування листків і інших захворювань рослин.

Епіфітні мікроорганізми досить часто є антагоністами до фітопатогенів та захищають від них рослини, на поверхні якої мешкають. Мікроорганізми-антагоністи здатні пригнічувати розвиток фітопатогенних мікроміцетів за рахунок секреції в середовище екзометаболітів з вираженою антибіотичною активністю, а також ферментативного руйнування гіфів грибів і жорсткої конкуренції за життєвий простір та живильний субстрат.

Метою роботи було дослідження антифунгальної активності бактерій-епіфітів насіння рослин томатів. Об’єктом досліджень слугували ізоляти бактерій виділені із необробленого насіння томатів. Антагоністичну активність ізолятів визначали методом відстроченого антагонізму. Як тест-об'єкти використовували штами грибів Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici (Sacc.) Snyder and Hansen, Alternaria alternate Keis, Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bаrу, Fusarium solani App. et Wr.

Найбільш виражену антагоністичну активність по відношенню до
F. oxysporum f. sp. lycopersici проявляли ізоляти бактерій ФЛ1, ОБ1 та ЧА3. Діаметр зон пригнічення росту гриба коливався в межах від 30±0,9 до 34±1,4 мм. Активність проти F. solani проявляли ізоляти ЧА3, ОБ1, ОБ2, ФЛ1, СА1, зони пригнічення міцелію коливалися в межах 16±0,7 – 28±1,1 мм. Рівень антагоністичної активності до A. alternata у ізолятів бактерій-епіфітів знаходився в межах від 10±0,5 до 30±0,9 мм. Діаметр пригнічення росту S. sclerotiorum ізолятами становив 20±1,1 – 40±1,4 мм.

Необхідно зазначити, що вказані ізоляти також проявляли антагоністичну активність щодо збудників бактеріальних хвороб Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis, Pseudomonas syringae pv. tomato, Xanthomonas vesicatoria.

У результаті проведених експериментів відібрано 2 активних ізолятів ФЛ1 та ОБ1 з найвираженішою антифунгальною активністю щодо фітопатогенних грибів.


Full Text: PDF