Остання редакція: 2017-07-15
Тези доповіді
Основний обробіток ґрунту під олійні культури повинен забезпечувати максимальне вологонакопичення, пригнічення та знищення бур'янів, створення оптимальних умов для росту і розвитку рослин. В умовах зростання посушливості клімату все більшого значення набуває застосування мінімізованих вологозберігаючих способів і систем обробітку ґрунту, у тому числі і сівба сільськогосподарських культур в попередньо необроблений ґрунт. Ці системи обробітку набувають все більшого поширення в світовому землеробстві, в тому числі і в Західній Європі. Разом з тим шаблонне їх впровадження, без урахування ґрунтово-кліматичних умов регіону, може призвести до зниження врожайності через погіршення фізичних властивостей ґрунту, погіршання його поживного режиму та підвищення забур'яненості посівів.
Метою досліджень було розробити оптимальний спосіб основного обробітку ґрунту, виявити можливість і ефективність сівби в попередньо необроблений ґрунт.
Для виконання цього завдання в 2014–2015 рр. на полях Асканійської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту зрошуваного землеробства НААН, в умовах природного вологозабезпечення були проведені дослідження. Схемою досліду було передбачено вивчення двох сортів сафлору красильного: ‘Живчик’ і ‘Лагідний’ та чотирьох способів основного обробітку ґрунту: оранка на 20–22 см; безполицевий обробіток на 12–14 см; безполицевий обробіток на 6–8 см; сівба сафлору в попередньо необроблений ґрунт (No-till).
Як показали проведені дослідження оранка сприяє більш глибокому заляганню зерна сафлору в ґрунт порівняно з різноглибинним безполицевим обробітком та необробленим ґрунтом, що сприяє різному строку сходів рослин, значно впливає на їх ріст, розвиток, а також на кількість та якість. Так найбільша польова схожість сафлору 81,5 %, густота стояння 203,5 млн./га, маса 1000 насінин 36,8 г та кількість насінин на 1 рослині 165,5 шт. були отриманні при оранці на 20–22 см у сорту ‘Живчик’. При сівбі в попередньо необроблений грунт польова схожість цього ж сорту склала 74 %, густота стояння 185,5 млн./га, маса 1000 насінин 35,6 г, кількість насінин на 1 рослині 160,5 шт., урожайність 0,98 т/га. Максимальний врожай був отриманий на варіанті з оранкою 1,24 т/га при посіві сафлору сорту ‘Живчик’. Зменшення глибини обробітку ґрунту незалежно від сорту мала негативний ефект на урожайність культури, достигаючи майже 20 % на варіанті з No-till. Це можна пояснити тим, що сафлор красильний, як культура з стрижневою кореневою системою позитивно реагує на глибину рихлення ґрунту. При цьому різниця врожайності між сортами становила 1,3–1,8 ц/га, що за нашим спостереженням не залежить від способу обробітку грунту.
Результати обліку врожаю сафлору красильного в умовах природного вологозабезпечення свідчить про перевагу глибокого обробітку ґрунту оранки на 20–22 см, що забезпечила отримання найбільшої врожайності сафлору сорту ‘Живчик’ – 1,24 т/га та максимального прибутку на рівні 5687 грн./га. Застосування сівби в попередньо необроблений ґрунт призвело до зниження продуктивності та значного зменшення врожайності сафлору красильного.