Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Продуктивність сортів гороху залежно від застосування добрив та регуляторів росту
Л. В. Король

Остання редакція: 2017-07-15

Тези доповіді


Урожайність та якість отриманої продукції є головними показниками, що засвідчують рівень господарської ефективності при вирощуванні всіх сільськогосподарських культур, у тому числі й гороху. За величиною врожаю та показниками якості зерна гороху можна скласти достатньо об’єктивну оцінку про повноту реалізації потенціалу продуктивності сортів цієї культури. Величина цих показників свідчить про ефективність роботи фотосинтетичного та симбіотичного апаратів при проходженні основних етапів онтогенезу. Крім того, вона дає можливість оцінити вплив тих чи інших факторів зовнішнього середовища на продукційний процес в агрофітоценозах.

Найважливішим резервом росту врожайності є найбільш повна реалізація потенційної продуктивності вирощуваних сортів, ефективне використання ґрунтово-кліматичних і матеріальних ресурсів.

Метою досліджень є оцінка продуктивності сортів гороху залежно від застосування добрив та регуляторів росту.

Дослідження проводилися на полі відділу селекції та насінництва зернобобових культур Уладово-Люлинецької дослідно-селекційної станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН.

Як показали результати досліджень урожай в значній мірі залежить від погодних умов, сортових особливостей і проходження рослинами фаз росту і розвитку. У рік досліджень були несприятливі умови щодо забезпечення вологою в основні фази росту і розвитку гороху. Тому за ознакою урожайності більш чутливим виявилися сорти ‘Улюбленець’ – 2,57 т/га та ‘Юлій’ – 2,29 т/га без застосування добрив та регуляторів росту (контроль).

Урожайність гороху за двома сортами змінюється в залежності від застосування різних комбінацій «мінеральне добриво + регулятор росту». Середні дані свідчать про те, що найбільшу врожайність забезпечив сорт ‘Улюбленець’ – 3,09 т/га та ‘Юлій’ – 3,13 т/га за обприскування сумішшю з мінерального добрива та регулятору росту «Біовіт + Регоплант». На другому місці – «Фрея-Аква + Регоплант», що забезпечило врожайність ‘Улюбленець’ – 3,02 т/га та ‘Юлій’ – 2,86 т/га. Не погані результати отриманні при використанні комбінації мінерального добрива та регулятору росту «Біовіт + Агростимулін», урожайність сортів становила ‘Улюбленець’ – 2,9 т/га та ‘Юлій’  – 2,77 т/га.

Найвищий показник продуктивності, стійкості до несприятливих погодних умов вирощування виявив сорт безлисточкового морфологічного типу ‘Юлій’ (вусатий). Саме він забезпечив найвищу врожайність зерна – 3,13 т/га при обробці у фазу бутонізації мінеральним добривом «Біовіт + Регоплант».

Спостереження за процесом формування врожайності зерна досліджуваних сортів гороху показало чітку її залежність від впливу застосування мінерального добрива та регуляторів росту.


Full Text: PDF