Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Стійкість колекційних зразків пшениці твердої ярої до вилягання та продуктивність рослин для умов Лісостепу України
В. С. Кочмарський, С. О. Хоменко, М. В. Федоренко, І. В. Федоренко

Остання редакція: 2017-07-15

Тези доповіді


Вилягання посівів зернових культур, у тому числі пшениці твердої ярої – досить часте явище. Негативні наслідки від вилягання значні й різноманітні, а саме: ураження полеглих рослин хворобами, заростання посівів бур’янами, значне ускладнення умов механізованого збирання врожаю, неодночасне дозрівання зерна, зниження врожаю та його якості. Тому пошук шляхів запобігання виляганню посівів є актуальним в селекції даної культури.

Метою досліджень було виділити колекційні зразки пшениці твердої ярої за стійкістю до вилягання та з високим потенціалом продуктивності для їх залучення в селекційні програми в якості вихідного матеріалу.

Дослідження проводилися упродовж 2013–2015 рр. в лабораторії селекції ярої пшениці Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла НААН України. Матеріалом для дослідження слугували 110 колекційних зразків різного еколого-географічного походження.

Аналіз зразків пшениці твердої ярої за морфологічними показниками дає підстави стверджувати, що стійкість до вилягання вища в тих випадках, якщо менша довжина двох верхніх міжвузлів, висота рослин по відношенню до діаметра 2-го міжвузля. Виділені середньорослі (Леукурум 10-28, Леукурум 10-07, Діана, Чадо, Золотко, Альдаринка, Кустанайская 28, Нуклы, Бошак, Кустанайская 30 та інші), низькорослі (Нащадок, МІП Райдужна, Луганська 7, Гордеіформе 10-17, Харківська 19, Алтын-шигис, Омская степная, Безенчукская степная та інші) та карликові (Neodur, Olga, Multidur, Belladur, 28 THIDSN-2-84 HAI-OUI, 138 PODICEPS 9, 30 GHAZ 1 та ін.) джерела колекційних зразків пшениці твердої ярої, що рекомендовані як вихідний матеріал в селекції на стійкість до вилягання. Проаналізовано кореляційну залежність стійкості до вилягання колекційних зразків пшениці твердої ярої з основними господарсько-цінними ознаками та встановлено як позитивні, так і негативні кореляції, що свідчить про можливість отримання високопродуктивних форм стійких до вилягання.

У результаті досліджень нами виділені середньорослі, низькорослі та карликові джерела колекційних зразків за стійкістю до вилягання. Практичний інтерес для селекційної роботи становлять зразки різного еколого-географічного походження за комплексом господарсько-цінних ознак: МІП Райдужна, Леукурум 10-28, Леукурум 10-07, Золотко, Гордеіформе 10-12, (UKR), Belladur (AUT), Кустанайская 28 (KAZ), що рекомендовані як батьківські компоненти для схрещувань з високим потенціалом продуктивності та стійкістю до вилягання.

Full Text: PDF