Остання редакція: 2017-07-15
Тези доповіді
В останні роки сільське господарство зони Полісся зазнає значних втрат урожаю, які спричиняються бур’яновою рослинністю. Через шкідливу дію бур’янів господарства втрачають в середньому 20–30 % рослинницької продукції. Відсутність прогнозу, достатньої інформації про забур’яненість ґрунту і посівів часто зводить нанівець виконання цілого ряду заходів, направлених на підвищення продуктивності агроценозів.
Науковці Інституту сільського господарства Полісся здійснили гербологічний моніторинг забур’яненості посівів основних польових культур, які вирощуються в зазначеному регіоні. На початку 90-х років минулого століття середня потенційна забур’яненість орного шару ріллі коливалась в межах 100–800 млн. шт./га насіння бур’янів. Нині, за даними наших спостережень, в агроценозах зони Полісся потенційний вміст насіння дуже великий: в орному шарі грунту (0–20 см) на 1 га міститься насінин бур’янів в межах 1,1–1,4 млрд. шт. Однак, забур’яненість посівів залежить в основному від кількості насіння, яке розміщується в 0–5 см шарі ґрунту, який є активною зоною для його проростання. Встановлено, що на 1 га в такому шарі ґрунту знаходиться від 374 до 640 млн. штук насінин бур’янів різних видів, а це в 75–128 разів більше, ніж висівається насіння зернових культур. Поряд з цим, нашими дослідженнями встановлено, що на одному гектарі сівозмінної залежно від способів основного обробітку і систем удобрення кореневища пирію повзучого в середньому мають довжину кореневих відрізків 85–476 км, суху масу 160–1070 кг, на яких налічується від 6 до 32 млн. бруньок, здатних давати початок новим рослинам. Встановлено тісний позитивний кореляційний зв’язок між потенційною забур’яненістю ґрунту в 0–5 см шарі ґрунту і фактичною чисельністю бур’янів в посівах (r=0.87). Це вказує на те, що такий великий вміст насіння бур’янів в ґрунті здатний забезпечувати за п’ятибальною шкалою сильну ступінь забур’яненості посівів усіх культур впродовж багатьох років. Тому, на сьогоднішній день, фактичний рівень забур’яненості в агроценозах зони Полісся завжди більший за розрахункові показники економічних порогів шкодочинності, що підтверджується результатами наших спостережень. Облік бур’янів засвідчує, що залежно від способів обробітку і систем удобрення, їх кількість в агроценозах перебуває на початку вегетації культур в межах 141–381 шт./м2 і 86–191 шт./м2 в кінці їх вегетації. На період збирання урожаю бур’яни здатні сформувати вегетативну масу в межах 11,8–38,8 ц/га. Високий рівень потенційної і актуальної забур’яненості посівів в зоні Полісся вказує на те, що в сучасних умовах господарювання в найближчий час неможливо відмовитись від хімічного методу їх захисту.
Гербологічна інформація про забур’яненість ґрунту і посівів дає можливість прогнозувати появу бур’янів в агрофітоценозах польових культур зони Полісся і оперативно ухвалювати управлінські рішення, щодо зазначеної ситуації та заздалегідь планувати комплекс заходів захисту посівів.