Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Фактори впливу на показники якості зерна нових сортів пшениці м’якої озимої
І. В. Правдзіва

Остання редакція: 2017-07-16

Тези доповіді


Ефективність виробництва зерна суттєво залежить від розробки сучасних технологій вирощування і впровадження нових високопродуктивних, стійких проти несприятливих умов вирощування сортів пшениці. Провідне місце серед зернових культур займає пшениця м’яка озима, поліпшення якості зерна якої є однією з проблем аграріїв. Цінність пшениці озимої визначається, головним чином, вмістом білка, кількістю та якістю клейковини в зерні. Значний вміст клейковини не лише поліпшує харчову цінність хліба, але є основною умовою хороших хлібопекарських якостей борошна.

Поліпшення якості зерна – складна, але цілком вирішувана проблема, яка залежить від комплексу взаємопов'язаних організаційно-господарських,  агротехнічних та інших факторів. Одним із важливих агротехнічних заходів поліпшення якості зерна є правильний підбір попередників та строків сівби. Визначення оптимальних умов вирощування, за яких повною мірою  реалізуються потенціальні можливості сорту як за врожайністю, так і якістю зерна, є необхідним. Мета роботи вивчити вплив попередників, строків сівби та генотипу на показники якості зерна нових сортів пшениці м’якої озимої, а саме на вміст білка та сирої клейковини в борошні, індекс деформації клейковини, показник седиментації.

Матеріалом досліджень були нові сорти пшениці м’якої озимої Миронівського інституту пшениці: ‘Берегиня миронівська’, ‘Господиня миронівська’, ‘Горлиця миронівська’, ‘МІП Княжна’, ‘Трудівниця миронівська’; вирощені після попередників: сидерального пару (гірчиця біла), гороху на зерно, озимого ріпаку на зерно й кукурудзи на силос за сівби 5, 15, 25 вересня та 5 жовтня (±1÷3 дні).

Дослідження проведені у 2014–2015 рр. показали, що кращими попередниками для отримання якісного зерна пшениці м’якої озимої є сидеральний пар та горох/зерно, після яких були отримані високі показниками седиментації (варіювання від 52,5 до 85,5 мл.), вмісту білка (варіювання від 12,7 до 16,6 %) та сирої клейковини (варіювання від 24,5 до 38,3 %). Якість клейковини сортів за всіма попередниками та строками сівби відповідала першій та другій групам (варіювала в межах 58–95 одиниць приладу ВДК). Після попередника кукурудза/силос отримали середні мінімальні значення показників седиментації (57 мл.), вмісту білка (12,9 %) та сирої клейковини (26,2 %).

Вміст білка в борошні пшениці озимої м’якої більшою мірою залежав від генотипу та попередника і меншою від строку сівби. Спостерігається тенденція зменшення показника седиментації за сівби пшениці в більш пізні строки по попереднику горох і збільшення по попереднику озимий ріпак. Найменший вплив попередників та строків сівби на якість зерна виявлено в сорту ‘МІП Княжна’. За показниками якості зерна кращими сортами є ‘Горлиця миронівська’, ‘МІП Княжна’ та ‘Берегиня миронівська’.


Full Text: PDF