Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Ефективність контролю бур’янів у посівах кукурудзи за різних систем основного обробітку ґрунту в Правобережному Лісостепу
С. П. Танчик, Я. О. Миколенко

Остання редакція: 2017-07-16

Тези доповіді


Високий ступінь засміченості орного шару ґрунту насінням бур'янів призводить до підвищеного рівня забур'яненості посівів сільськогосподарських культур, що є проблемою, яка гостро постає при переході до мінімізації обробітку ґрунту.

Метою досліджень є експериментально обґрунтувати ефективність контролю бур'янів за різних систем обробітку ґрунту під кукурудзу. Вплив на рівні забур’яненості різних систем основного обробітку за однакової системи захисту культури від бур’янів.

Дослідження проводились протягом 2014–2015 роках у науковій лабораторії кафедри землеробства та гербології в умовах ВП АДС НУБіП України, с. Пшеничне, Васильківського району, Київської області, у стаціонарному досліді з вивчення ефективності системи землеробства No-till в зоні Лісостепу. Короткоротаційна сівозміна, в якій був закладений дослід, має наступне чергування культур: соя – ячмінь – кукурудза.

Система заходів контролю забур'яненості посівів кукурудзи за традиційної системи обробітку ґрунту включає проведення передпосівної культивації на глибину загортання насіння та застосування ґрунтового гербіциду Харнес (ацетохлор 900 г/л) у нормі 3,0 л/га, у фазі 5–7 листків внесено МайсТер Пауер (Форамсульфурон, 31,5 г/л + йодосульфурон, 1,0 г/л + тієнкарбазон-метил, 10 г/л + ципросульфамід (антидот), 15 г/л) у нормі 1,25 л/га.

Заходи контролювання забур'яненості за нульової технології передбачав застосування гербіциду суцільної дії гліфосатної групи до сівби, з метою знищення сходів багаторічних, зимуючих, озимих та ранніх ярих бур'янів. Система захисту посівів від бур'янового компоненту була аналогічна з контролем.

Проведені дослідження виявили, що час появи, рясність та видовий склад бур'янів залежить від системи основного обробітку ґрунту. При проведенні обліків  перед сівбою культури різниця в чисельності бур'янів за різних систем основного обробітку склала 17шт./м2.

На початок гербокритичного періоду кукурудзи (фаза 2–3 листки) за традиційних технологій температура ґрунту підвищилася, що призвело до масового проростання насіння бур'янів, загальна чисельність досягла 233 шт./м2 значно менша чисельність бур'янів була за технології No-till –176 шт./м2.

У результаті проведених досліджень за системи прямої сівби спостерігається  збільшення забур'яненості посіву кукурудзи в середньому на 42 % порівняно з контролем. Застосування комплексу гербіцидів проти одно-та дводольних видів дозволило зменшити загальну чисельність бур'янів у посівах кукурудзи в середньому на 30 %.


Full Text: PDF