Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Ефективність застосування біологічних фунгіцидів у системі захисту сої
О. В. Сереветник

Остання редакція: 2017-07-16

Тези доповіді


Важливою та актуальною складовою для отримання високих стабільних урожаїв і підвищення якості зерна, особливо в останній час у зв’язку зі зростанням посівних площ і підвищення урожайності, у результаті впровадження інтенсивних технологій виробництва в нашій країні є захист посівів сої від шкідників та хвороб.

Мета наших досліджень полягала у вивчені ефективності застосування біологічних фунгіцидів у період вегетації і пошуку препаратів, які б сприяли підвищенню стійкості рослин проти хвороб, що забезпечить можливість отримання високого рівня урожайність, екологічно чисту продукцію та усунить негативний вплив хімічних речовин на навколишнє середовище.

В Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН упродовж 2013–2015 рр. на сірих лісових ґрунтах проводились дослідження по вивченню ефективності застосування біологічних та хімічних фунгіцидів у період вегетації. Обробку насіння сої сорту ‘Хуторяночка’ протруйником Максим XL 035 FS проводили за 5–6 днів до сівби, у день сівби насіння обробляли Ризогуміном та біофунгіцидами Аурил, Біополіцид, Екобацил. Вище згаданими біологічними фунгіцидами, а також фугіцидом Абакус проводили обрискування посівів у період вегетації сої, а саме у фазу бутонізації та фазу утворення зелених бобів.

У процесі спостережень встановлено, що більш ефективним захист рослин у фазі утворення зелених бобів був відмічений при застосуванні фунгіцидної обробки посівів сої у фазі бутонізації у поєднанні з обробкою насіння. На цих варіантах розвиток та поширення пероноспорозу становили 7,1–7,4 % та 8,6–10,3 % відповідно, розвиток та поширення септоріозу становили 2,3–3,5 % та 5,4–6,1 %. Технічна ефективність проти пероноспорозу становила 61,7 63,2 %, септоріозу – 81,0–87,5 %.

Найменший розвиток хвороб у фазі повного наливу насіння (пероноспороз – 5,1 %, септоріоз – 7,1 %), відмічено на варіанті, де застосовували інокулянт Ризогумін у поєднанні з біофунгіцидом Екобацил та подвійне його застосування у період вегетації, що забезпечило технічну ефективність проти пероноспорозу на рівні 85,3 %, проти септоріозу – 74,6 %. Поряд з цим було відмічено, що всі препарати фунгіцидної дії показали високий ступінь захисту рослин сої.

Проведені нами дослідження показали, що урожайність насіння сої в значній мірі залежить від заходів захисту рослин від хвороб і була найвищою (2,66 т/га) при сівбі сої обробленим насіння композицією Ризогумін + Максім XL 035 FS у поєднанні з двома обприскуваннями посівів хімічним фунгіцидом Абакус, у фазах бутонізації та утворення зелених бобів, що на 0,63 т/га більше в порівнянні з контрольним варіантом.

Отже, вивчення ефективності застосування хімічних і біологічних фунгіцидів показало, що обробка насіння та посівів сої на протязі вегетації препаратами Аурил, Біополіцид та Екобацил на фоні інокуляції Ризогуміном володіли комплексом агрономічно-корисних властивостей, які покращили фітосанітарний стан посівів та підвищили рівень урожайності насіння сої на 8,9–31,1 % або на 0,18–0,63 т/га.


Full Text: PDF