Остання редакція: 2017-07-16
Тези доповіді
Огірок користується великою популярністю завдяки своїм лікувальним і корисним властивостям. Попит на нього триває впродовж усього року, тому задовольнити його можливо лише шляхом вирощування культури у закритому ґрунті. За таких умов плоди огірка повинні відповідати цілому переліку вимог. Найпростішим способом задовольнити їх є вивчення господарсько-біологічних ознак сучасних сортів і гібридів з метою виділення найкращих сортотипів, які б максимально розкривали потенціал культури.
У зв’язку з цим упродовж 2014 р. в умовах закритого ґрунту селекційно-випробувальної станції «Nunhems» (Bayer Crop Science), що знаходиться у м. Каховка Каховського району Херсонської області, нами були проведені дослідження по визначенню продуктивності гібридів огірка ‘Akilina’ F1, ‘Barvina’ F1, ‘Bettina’ F1, ‘Director’ F1 і ‘Nemo’ F1.
Площа дослідних ділянок становила 15 м2, повторність – чотириразова. Схема розміщення рослин 0,3 × 1 м, густота стояння – 3,3 рослини на 1 м2.
Упродовж вегетації було зроблено 25 вибірок плодів. Продукцію з кожної облікової ділянки поділяли на товарну і нетоварну відповідно до вимог діючого стандарту ДСТУ 3247-95 «Огірки свіжі. Технічні умови». Вміст вітаміну С в плодах визначали за Муррі, вміст цукрів – за Бертраном.
Результати досліджень показали, що врожайність плодів огірка значною мірою залежала від добору гібридів. За абсолютно однакових умов вирощування гібриди, які вивчали в досліді, формували різний рівень урожайності, який коливався в межах від 31,8 до 65,1 кг/м2. Мінімальним його забезпечив гібрид ‘Nemo’ F1. Проте слід зазначити, що даний гібрид характеризувався дуже високою віддачею плодів у другій половині плодоношення. Значно вищу врожайність сформували гібриди ‘Barvina’ F1 і ‘Director’ F1 – 52,1 і 53,9 кг/м2 відповідно, а максимальний її рівень забезпечив гібрид ‘Bettina’ F1, причому як у загальній масі (65,1 кг/м2), так і за окремими вибірками, крім перших п’яти, де він дещо поступався гібриду ‘Barvina’ F1.
Товарність плодів по всіх варіантах досліду виявилася дуже високою і коливалась в межах від 98,4 до 99,0%. Найнижчою її слід відзначити у гібриду Akilina F1, найвищою – у гібриду Bettina F1.
Мінімальну кількість вітаміну С містили плоди гібриду ‘Nemo’ F1 (10,4мг/100г), максимальну – плоди гібриду ‘Bettina’ F1 (13,8 мг/100 г). За вмістом цукрів гібрид ‘Bettina’ F1 (2,38 %) переважав інші досліджувані гібриди (1,98–2,31 %). Найменше цукрів накопичували гібриди ‘Nemo’ F1 і ‘Akilina’ F1.
Таким чином, за результатами проведених досліджень для широкого впровадження у виробництво можна рекомендувати вирощування гібридів ‘Bettina’ F1, ‘Director’ F1 і ‘Barvina’ F1, які показали високий рівень урожайності, товарності та якості плодів огірка.