Остання редакція: 2017-07-16
Тези доповіді
Пшениця спельта (Triticum spelta L.) – вид плівчастої пшениці, геном якої AuAuBВDD близько споріднений з гексаплоїдною м’якою пшеницею (Triticum aestivum L.). Генетика м’яких пшениць, і зокрема спельти, вивчається з ХІХ століття. Встановлено низку генів, які контролюють морфологічні ознаки. Сучасні дослідження засвідчили, що фенотипові ознаки колоса у гексаплоїдних пшениць роду Triticum L. визначаються головними генами, які мають сильний плейотропний ефект на фенотип рослини і тому мають велике практичне значення. Разом з тим, характер успадкування морфологічних ознак у гібридів спельти з м’якою пшеницею досліджено недостатньо. У зв’язку з цим, метою наших досліджень було вивчення характеру успадкування ознак довжини колоса та числа колосків у колосі у простого та беккросних гібридів F1 спельти з м’якою пшеницею. Вивчалися по 20 рослин простого та беккросних гібридів першого покоління таких комбінацій (T. spelta × Подолянка), (Наталка × (T. spelta x Наталка)), (T. spelta × (Наталка × T. spelta))
При порівнянні рослин гібридів F1 з рослинами батьківських форм було встановлено, що окремі досліджувані ознаки колоса проявляються неоднаково. Аналіз значень параметрів колоса батьківських форм та простого гібрида F1 показав, що гени, які контролюють кількісні параметри ознак колоса спельти, зокрема його довжину та щільність, мають більш сильний вплив на ці ознаки, ніж аналогічні гени м’якої пшениці. При порівняні ознак беккросних гібридів F1 з ознаками батьківських форм було встановлено, що гібриди за показниками довжини колоса та числом колосків у колосі достовірно не відрізнявся від вихідних форм, хоча середні значення параметрів цих ознак у гібрида були вищими порівняно з батьківськими середніми. Збільшення дози генів м’якої пшениці у беккросних гібридів суттєво не вплинуло на значення параметрів колоса, а збільшення дози генів спельти у беккросних гібридів підвищує відмінності від м’якої пшениці і наближує значення параметрів колоса до ознак спельти.
Таким чином, довжина колоса у досліджених нами простого та беккросних гібридів F1 перевершувала показники батьківських середніх значень та наближалася до довжини колоса спельти. Це може свідчити про адитивну взаємодію генів різних видів пшениці. Встановлено, що середнє число колосків у колосі у простого гібрида в поколінні F1 достовірно перевищувало число колосків у батьківських форм, що також свідчить про адитивну взаємодію генів спельти та пшениці, які контролюють дану ознаку. Індекс щільності колоса у простого та беккросних гібридів F1 був достовірно меншим цього показника м’якої пшениці та наближався до показників спельти, що свідчить про домінування гена/(ів) спельти при успадкуванні цієї ознаки у гібридів.