Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Висота рослин проса за різних строків сівби, фонів живлення та сортів
В. І. Шевель

Остання редакція: 2017-07-16

Тези доповіді


Висота рослин, як і їх облистяність та площа листової поверхні, є важливими морфологічними ознаками у вирощуванні будь-якої культури. Вона залежить від особливостей сорту, рівня вологозабезпеченості, фону живлення, температури повітря та інших факторів зовнішнього середовища. Зокрема, аналіз висоти стебла дає можливість з’ясувати найбільш оптимальні умови для формування високопродуктивних агрофітоценозів сільськогосподарських рослин.

Мета досліджень – вивчити вплив строків сівби і мінеральних добрив на формування продуктивності сортів проса, у тому числі й на висоту рослин. Дослідження проводили на базі НВА «Землеробець» упродовж 2008–2010 рр. Трифакторний польовий дослід проводиться за наступною схемою: фактор А – сорт: ‘Константинівське’, ‘Таврійське’, ‘Східне’; фактор В – строк сівби: І, ІІ, ІІІ декади травня; фактор С – фон живлення: без добрив, N40P30, розрахункова доза добрив на врожай 4 т/га. Ґрунт – чорнозем південний, площа посівної ділянки 75 м2, облікової – 50 м2, повторність чотириразова. Агротехніка в досліді була загальноприйнятою для південного Степу України, крім тих елементів, що досліджувалися.

Висота в рослин проса була неоднаковою і залежала від строків сівби. Найбільшою вона була в сортів ‘Таврійське’ і ‘Константинівське’, порівняно з рослинами сорту ‘Східне’ і ця закономірність спостерігалася в усі строки сівби. Найбільш високими були рослини, що висівалися у перший строк сівби, тобто на початку травня, після стійкого прогрівання ґрунту на глибині 10 см до 10–12° С. Так, висота рослин сорту ‘Таврійське’ за першого строку сівби у фазі повної стиглості зерна становила 99,3 см, а сорту ‘Константинівське’ – 88,1 см; тоді як висота рослин сорту ‘Східне’ досягла 82,3 см (середнє по фонам живлення). Друге місце по висоті займали рослини проса, що висівалися через десять днів після першого строку сівби, коли температурний режим встановлювався в межах 12–14 °С – від 73,7 см до 95,2 см залежно від сорту. Більш низькорослими були сорти пізнього строку сівби (при встановленні температури до 14–16 °С) – від 65,1 см до 90,2 см залежно від сорту. У середньому по досліджуваних сортах та строках сівби за три роки вирощування без добрив у фазу повної стиглості зерна рослини досягли висоти 59,6 см, на фоні N40P30 лінійна висота збільшилася до 87,3 см, а рекомендованої дози – до 104,1 см. Нами також встановлено вплив погодних умов на лінійний ріст рослин проса. Найвищі рослини сформувались у 2010 році – середня по досліду висота становила 88,9 см. У середньопосушливих 2008 та 2009 рр. висота рослин проса складала відповідно 78,8 та 83,3 см (у середньому по строках, фонах живлення та сортах).

Таким чином, на висоту рослин проса мали вплив погодні умови, строк сівби та фон удобрення культури, а також сортова специфічність. Найвищі рослини були зафіксовані в сорту ‘Таврійське’ за сівби у перший строк на фоні рекомендованої дози удобрення.


Full Text: PDF