Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Видовий склад шкідливої ентомофауни агробіоценозу пшениці озимої в Правобережному Лісостепу України
О. О. Стригун, Ю. М. Судденко

Остання редакція: 2017-07-16

Тези доповіді


Серед причин, обмежуючих реалізацію потенційної продуктивності сортів пшениці озимої (порушення науково обґрунтованих сівозмін, спрощення класичної системи обробітку ґрунту, зменшення обсягів застосування засобів захисту рослин), втрати врожаю від шкідників в середньому перевищують 12,7 %, а в окремі роки – 30 %. Одні фітофаги пошкоджують висіяні пророслі насінини, підземну частину стебла, зерно в колосі, інші – обгризають листки, стебла та висмоктують сік.

Видова структура, рівень домінування, шкідливість і чисельність комах на зернових злаках постійно варіює, що зумовлено дією абіотичних та біотичних чинників середовища, які впливають на розвиток та розмноження фітофагів. За таких умов виникає потреба в уточненні видового складу та домінантності шкідників, що дасть змогу вчасно застосувати систему заходів оптимальну для конкретних умов з метою покращення фітосанітарного стану посівів.

Дослідження проводили на дослідних полях Миронівського інституту пшениці імені В. М. Ремесла НААН. Обліки комах і спостереження за рослинами здійснювали під час маршрутних обстежень в усі фази розвитку пшениці озимої. Для встановлення видового складу фітофагів пшеничного агроценозу були використані загальноприйняті в ентомології методи досліджень.

За результатами моніторингу ентомокомплексу пшениці озимої в Правобережному Лісостепу України виявлено 55 видів шкідливих комах з 19 родин, які в тій чи іншій мірі можуть пошкоджувати цю культуру. Ряд жуки, або твердокрилі (Cоleoptera) характеризувався найбільшим видовим різноманіттям (14 видів). Їх частка в структурі ентомокомплексу складала 25 % від загалу. Ряд двокрилі (Diptera) та ряд клопи, або напівтвердокрилі (Hemiptera) налічували по 11 видів. Частка рівнокрилих (Homoptera) та лускокрилих (Lepidoptera) у структурі ентомокомплексу складала 13 % та 9 % відповідно. Ряди бахромчастокрилі (Thysanoptera) та перетинчастокрилі (Hymenoptera) налічували по 4 та 2 види відповідно. Найменшою кількістю видів був представлений ряд прямокрилі (Orthoptera) – 2 %.

За проведення аналізу зміни складу фітофагів пшениці озимої впродовж вегетаційного періоду, встановлено такі комплекси шкідників: сходи – кущіння (дротяники, травневий хрущ, підгризаючі совки, злакові мухи, попелиці, цикадки, хлібний турун); вихід у трубку (злакові попелиці, хлібні клопи, п’явиці, хлібні блішки); цвітіння – достигання зерна (хлібні клопи, злакові попелиці, трипси, хлібні туруни, пильщики, хлібні жуки).


Full Text: PDF