Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Вплив передпосівної обробки насіння сортів пшениці м’якої ярої протруйниками та мікродобривами на урожайність та посівні якості
В. Ю. Судденко

Остання редакція: 2017-07-16

Тези доповіді


У сучасному сільському господарстві високоякісний насіннєвий матеріал має першочергове значення, як засіб виробництва. Високоякісне насіння є однією з основних умов одержання високих урожаїв сільськогосподарських культур. Насіння формується у процесі життєдіяльності материнської рослини в певних умовах довкілля. Внаслідок впливу різних ендогенних та екзогенних чинників у різні періоди життя материнських рослин насіння набуває змін. Однак навіть сформоване здорове насіння не завжди має високі посівні властивості. Найбільш цілеспрямованим, економічно вигідним та екологічно безпечним заходом захисту посівів від хвороб, що передаються насінням та через грунт, є протруювання.

Дослідження проводились в 2012–2014 рр. на дослідному полі Миронівського інституту пшениці імені В. М. Ремесла. Насіння протруювали різними протруйниками та мікродобривами: 1) Контроль (насіння без обробки); 2) Ранкона 15, м.е.,1,2 л/т; 3) Селест Топ 312,5 FS, т.к.с., 1,5 л/т; 4) Цеовіт Зернові,1 л/т; 5) Фертігрейн старт, 1 л/т; 6) Ранкона 15, м.е.,1,2 л/т+Цеовіт Зернові,1 л/т; 7) Ранкона 15, м.е.,1,2 л/т+Фертігрейн старт, 1 л/т; 8) Селест Топ 312,5 FS, т.к.с., 1,5 л/т+Цеовіт Зернові,1л/т; 9) Селест Топ 312,5 FS, т.к.с., 1,5 л/т+ Фертігрейн старт, 1л/т.

Передпосівна обробка насіння протруйниками та мікродобривами по різному впливала на процеси проростання в лабораторних та польових умовах. У середньому за роки досліджень у сортів, що вивчались, підвищувались активність кільчення на 5–11 %, енергія проростання – на 3–4 %, лабораторна схожість – на 2–3 % порівняно з контролем. Досліджено, що протруйники мали вплив на урожайність зерна в потомстві пшениці ярої. Дослідженнями виявлено, що від протруювання насіння протруйником Селест ТОП 312,5 FS, т.к.с., 1,5 л/т та Ранкона 15, м.е.,1,2 л/т урожайність в середньому підвищувалась у сорту Елегія миронівська на 0,27–0,31 т/га, а у сорту Сімкода миронівська на 0,20– 0,25 т/га. Дещо менші результати було отримано у варіантах з обробкою насіння мікродобривами Цеовіт Зернові, 1 л/т та Фертігрейн старт, 1 л/т. Найбільшу врожайність у сорту Елегія миронівська (3,55–3,59 т/га) і сорту Сімкода миронівська (3,37–3,44 т/га) порівняно з контролем отримано при сумісній обробці насіння протруйниками і мікродобривами. Також на цих варіантах сформувалася вища маса 1000 насінин. Найкращий результат отримано на варіантах з обробкою насіння протруйником фунгіцидно-інсектицидної дії Селест Топ 312,5 FS, т.к.с., 1,5 л/т сумісно з мікродобривом Фертігрейн старт, 1л/т. Результати експериментальних досліджень щодо ефективності передпосівної обробки насіння протруйниками та мікродобривами підтвердили доцільність проведення таких обробок насіння як для товарних так і особливо для насінницьких посівів. Високоефективною виявилася передпосівна обробка насіння пшениці ярої протруйником фунгіцидно-інсектицидної дії Селест Топ 312,5 FS, т.к.с., 1,5 л/т в поєднанні з мікродобривом Фертігрейн стар, 1л/т


Full Text: PDF