Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Обробка насіння – екологічно-безпечний і ефективний спосіб захисту сходів цукрових буряків
В. В. Поліщук, Л. М. Карпук

Остання редакція: 2017-07-16

Тези доповіді


Найефективнішим способом захисту сходів цукрових буряків від шкідників і хвороб є створення толерантних гібридів. Найпоширенішими способами є агротехнологічні прийоми вирощування культури: обробіток ґрунту, дотримання сівозмін, обприскування сходів інсектицидами та фунгіцидами в період вегетації і внесення гранульованих захисних препаратів у ґрунт. Але найбільш екологічно безпечним і ефективним способом є токсикація рослин при включенні інсектицидів і фунгіцидів в дражувальні та інкрустуючі суміші в процесі передпосівної підготовки насіння.

Дослідження було проведено протягом 2012–2013 рр. на Верхняцькій ДСС Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН, Черкаській ДСХДС ННЦ «Інститут землеробства» НААН та «ТОВ» Арчі Вінницької області. Для дражування використане насіння триплоїдного гібрида Олександрія і диплоїдних – Уладово-Верхняцький ЧС 37 і Український ЧС 72.

Найбільша кількість шкідників спостерігали на дослідному полі ТОВ «Арчі», де чисельність довгоносика звичайного бурякового становила 0,35 екз./м2, дротяників – 5,5 екз./м2, на Верхняцької ДСС і Черкаській державній дослідній сільськогосподарській станції їх було менше, хоча їх чисельність перевищувала допустимий поріг шкідливості.

Так, на Черкаській дослідній сільськогосподарській станції за сівби дражованим насінням, обробленим композицією Форс Магна довгоносиками було пошкоджено 40 %, а сумішшю препаратів Круізер (60 гд.р./п.о) + Форс (8 гд.р./ п.о.) – 20% рослин з балом пошкодження менше 1 (близько 5 % знищено листкової поверхні), водночас як на контролі було пошкоджено 80 % рослин і бал ушкодження становив 3, тобто до 25 % листової поверхні було знищено.

Облік ґрунтових шкідників на Верхняцькій ДСС ІБКіЦБ від сівби і через 30 діб після неї показав, що обидві композиції препаратів забезпечують надійний захист сходів, контролюючи чисельність дротяників.

У дослідах, проведених у ТОВ «Арчі» (Вінницька обл.) у контрольному варіанті було пошкоджено довгоносиками близько 30% рослин, дротяниками – 32 % причому 24,1 % рослин загинуло.

Встановлено, що загальна площа контакту, залежно від норми висіву насіння, становить біля 7,03–8,04 м2 на кожен гектар посіву цукрових буряків, при внесенні гранульованих засобів захисту в грунт 444 м2, а при обприскуванні посівів 10000 м2. Визначено, що найекологічнішим способом захисту сходів цукрових буряків є сівба насінням, обробленим захисними препаратами.

З’ясовано, що пошкодження рослин довгоносиком залежно від композиції обробки насіння захисними препаратами у варіантах, де висівали оброблене насіння інсектицидами значно зменшувалось і, відповідно, – зменшувалась і кількість пошкоджених рослин та ступінь їх пошкодження у різних фазах розвитку.


Full Text: PDF