Остання редакція: 2017-04-29
Тези доповіді
Селекцію пшениці м’якої ярої на продуктивність неможливо вести за одним показником, тому важливо знати оптимальні параметри формування усіх властивостей та ознак. Правильна оцінка впливу окремих елементів продуктивності у формуванні врожаю допомагає селекціонеру досягти поставленої мети.
Мета досліджень передбачала оцінити сорти пшениці м’якої ярої за елементами структури врожаю в різних екологічних зонах вирощування.
Дослідження проводили упродовж 2016 р. у двох екологічних зонах: Лісостепу (Миронівський інститут пшениці імені В. М. Ремесла НААН) та Полісся (Носівська селекційно-дослідна станція Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла НААН). Матеріалом для дослідження слугували 14 сортів різного еколого-географічного походження.
Проведений структурний аналіз за основними елементами продуктивності колоса. Розмах мінливості за довжиною колоса виявився різним, що зумовлено нормою реакції генотипу. Це підтверджується лімітами (min-max). Так, показник мінімальної довжини колоса у зоні Лісостепу становив 7 см, а у зоні Полісся – 6,1 см у сорті ‘Етюд’ (UKR). Максимальний – 13,1 см, а у зоні Полісся – 11,8 см у сорті ‘Панянка’ (UKR). Кількість колосків у колосі знаходилася в межах від 13,3 шт. у сорті ‘Етюд’ (UKR) до 21,0 шт. – ‘Leguan’ (CZE) у зоні Лісостепу України, а для зони Полісся – 11,1 шт. у сорті ‘Етюд’ (UKR) до 18,9 шт. – ‘Koksa’ (POL). Найбільш озерненими (більше 40 г) для зон Лісостепу та Полісся України виявились: ‘Leguan’ (CZE), ‘Koksa’, ‘Ясна’ (POL), ‘Сімкода миронівська’, ‘Струна миронівська’, ‘Панянка’ (UKR), ‘Venera’ (SYR) та ін. Маса зерна з колоса у сортів різного еколого-географічного походження на Носівській селекційно-дослідній станції знаходилась на рівні 2,2 г, що вище на 0,25 г порівняно з показниками в зоні Лісостепу України. Практичний інтерес для селекційної роботи становлять сорти за комплексом даних ознак: ‘Харківська 26’, ‘Сімкода миронівська’, ‘Струна миронівська’, ‘Панянка’ (UKR), ‘Koksa’, ‘Ясна’ (POL), що характеризувалися високим потенціалом продуктивності.
За результатами досліджень виділені сорти різного еколого-географічного походження пшениці м’якої ярої для зони Лісостепу – ‘Струна миронівська’, ‘Панянка’ (UKR), ‘Ясна’, ‘Koksa’ (POL), ‘Leguan’ (CZE) та зони Полісся – ‘Харківська 26’, ‘Сімкода миронівська’, ‘Героїня’ (UKR), ‘Koksa’ (POL), ‘Leguan’ (CZE), що рекомендовані як високопродуктивні батьківські компоненти для схрещувань.