Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Теоретичні основи введення в культуру IN VITRO MAGNOLIA X SOULANGIANA Soul.–Bod
М. В. Бачкала

Остання редакція: 2017-04-29

Тези доповіді


Масштабне руйнування первинного рослинного покриву та стрімке збіднення флори сьогодні призводять до катастрофічного за своїми темпами вимирання ендемічних та рідкісних видів рослин і тварин. Небезпека винищення окремих видів та цілих екосистем ще ніколи не була такою реальною. Особливої актуальності це питання набуває в контексті охорони та відтворення рідкісних і зникаючих представників світової флори. Тому використання методу мікроклонального розмноження дає можливість зберегти рослинний світ від знищення.

Об’єктом наших досліджень є Magnolia x soulangiana Soul.-Bod, виведена у Франції в 1820 році. Широко розповсюджена в садах і парках країн світу. Магнолія Суланжа – гібрид оголеної (M. Denudate Desr.) та магнолії лілієквіткової (M. Liliflra Desr.). Етьєн Суланж-Боде у 1820 році запилив магнолію оголену пилком магнолії лілієквіткової та одержав чудовий новий гібрид з дивними пурпурово-білими квітками, який назвав магнолія Суланжа (М. x soulangiana Soul.-Bod). Magnolia x soulangiana Soul.-Bod – великий листопадний кущ 4–6 м заввишки, до 8 м завширшки, з чашо- або келихоподібними великими (до 25 см у діаметрі), рожевими, пурпуровими квітками. Навесні до появи листків, або коли вони тільки починають розвиватися, з’являються водночас сотні або навіть тисячі квіток.

Як свідчать результати наших досліджень введення в культуру in vitro Magnolia x soulangiana Soul.-Bod насінням дуже довготривалий процес. Спочатку насіння стратифікують за низьких температур (1–3 місяці), після чого для отримання асептичних рослин магнолії проводять його стерилізацію за наступною схемою: мильний розчин; 1 хв. 70 % спирт; 1:2 хлорний розчин (15 хв.); промивання H2O стерильна – три рази по 10 хв. Ефективність такої стерилізації становила 100 %. Культивування насінні проводили на безгормональному поживному середовищі Мурасіге-Скуга.

Зазначимо, що розмноженню магнолії в асептичних мовах присвячено небагато наукових робіт (Палагеча Р, Голубенко А., Головатюк Є., 2007). Тому, виходячи із літературних даних, введення в культуру in vitro Magnolia x soulangiana Soul.-Bod сегментами річних пагонів з бруньками слід дотримуватись наступних вимог: - стерилізацію рослинного матеріалу проводять хлорвмісними сполуками, розчином сулеми, етиловим спиртом; - температурний та світловий режими відповідно до природних умов зростання магнолії.

Роботи з підбору умов культивування та прописів живильних середовищ для сіянців даного виду тривають.


Full Text: PDF