Остання редакція: 2017-04-29
Тези доповіді
У сучасних концепціях розвитку агропромислового комплексу найбільш перспективні напрямки – створення і застосування біопрепаратів на основі мікроорганізмів в якості альтернатив хімічних пестицидів. Одним з найбільш перспективних агентів, широко використовуваних в якості основи мікробіологічних препаратів, є Bacillus thuringiensis (Bt). Для отримання препаративних форм Bt використовують штами ентомопатогенів природного походження або рекомбінантні штами-продуценти ентомотоксинів, отримані за допомогою ДНК-технологій, та активні проти широкого спектру фітофагів. Біопрепарат на основі Bt вважають високоякісним, надійним і оптимальним, якщо штам-продуцент відповідає певним вимогам: за короткий час накопичує високий титр спор і кристалів у стандартних і виробничих поживних середовищах та має високу біологічну активність.
Метою роботи було підібрати оптимальний склад компонентів поживного середовища для отримання максимального титру спор і кількості кристалів ендотоксину та перевірка ентомоцидного ефекту штамів у модельних дослідах на популяціях Leptinotarsa decemlineata Say. Цілеспрямованим скринінгом було відібрано чисті культури ентомопатогенів Bt (джерело ізоляції – природні популяції комах садових насаджень), які мають перспективу в біотехнологічному використанні як біоагенти-продуценти ентомотоксичних метаболітів (штам Bt 87/3 у порівнянні з референтним штамом Bt 800-біоагентом препарату БТБ) та цінні для виробництва і застосування в системі фітозахисту. Дослідження впливу поживних середовищ (дріжджо-полісахаридне, мелясне, капустяний агар, м’ясопептонний агар) на продуктивність штамів показали різний рівень технологічності та прояв ентомопатогенної дії споро-кристалічного комплексу ‑ від 1,6 до 3,6 млрд спор/мл та від 85,0 до 97,0 % відповідно. Найбільш сприятливим для експериментального отримання препаративних форм Bt виявилося співвідношення білково-вітамінного комплексу до кукурудзяного борошна 2:1 (3,0 % і 1,5 %). Виразний ентомоцидний ефект зафіксовано при інфікуванні культуральною рідиною в розведенні 1:1. Так, на десяту добу досліду виявлено до 96,0–97,0 % загибелі личинок.
Таким чином, оптимізація параметрів і умов культивування дозволяє отримати якісні препаративні форми Bt з високим виходом спор та токсинів.