Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Вплив генотипу, погодних умов та попередників на фізичні показники якості зерна нових сортів пшениці м’якої озимої миронівської селекції
Н. В. Василенко, І. В. Правдзіва

Остання редакція: 2017-04-29

Тези доповіді


Селекційна робота вимагає поєднання в одному генотипі значної кількості ознак: основними з яких продуктивність, стійкість до біотичних та абіотичних факторів середовища, якість зерна і борошна, та ін. Ці ознаки залежать не тільки від генотипу, але в значній мірі формуються умовами вирощування, а тому проявляють значну варіабельність. Для прогнозування успішності селекції важливо знати співвідношення генотипової та фенотипової складової в кожній з ознак.

Важлива роль у підвищенні врожайності та якості пшениці належить створенню стабільних за продуктивністю з високою адаптивністю та широкою агроекологічною пластичністю сортів. Реалізація генетичного потенціалу сорту на рівні 70–80 % можлива за умови виконання всього комплексу агротехнологічних заходів. Мета досліджень – вивчити вплив генотипу, погодних умов та попередників на фізичні показники якості зерна нових сортів пшениці м’якої озимої миронівської селекції, які проходять державне сортовипробування.

Дослідження проводилися у 2012–2014 рр. на полях селекційної сівозміни Миронівського інституту пшениці імені В. М. Ремесла після попередників: сидеральний пар – гірчиця та кукурудза на силос. Об’єктом досліджень були обрані 4 нових сорти пшениці м’якої озимої конкурсного сортовипробування відділу селекції зернових культур: Грація миронівська, МІП Вишиванка, МІП Дніпрянка, Трудівниця миронівська. Дослідження проведені в контрастні за гідротермічним режимом роки (ГТК = 0,9 – 1,8), що суттєво збільшило варіювання фенотипової складової досліджуваних ознак.

Трьохфакторним дисперсійним аналізом встановлено, що вплив погодних умов та генотипу на показник масу 1000 зерен був достатньо суттєвим (41 % та 36 % відповідно). Вплив попередника був меншим (7 %), але також суттєвим (Р≤0,05). Генотипи неоднаково реагували формуванням маси 1000 зерен на погодні умови років вирощування. Показники натури зерна у даного набору сортів суттєво змінювалися під впливом фактору року (57 %). Залежність від генотипу була значно меншою (11 %), а від попередника та інших факторів несуттєвою. На склоподібність зерна нових сортів пшениці м’якої озимої достовірно впливали умови року (51 %), попередники (28 %) і найменше – генотип (5 %). При значній мінливості погодних умов відмічали нерівнозначну реакцію сортів на роки вирощування та попередники.

В умовах Лісостепу України виявлено достовірно суттєвий вплив фактору року на показники маси 1000 зерен, натури зерна та склоподібності. Генотип сорту достовірно впливав на масу 1000 зерен та склоподібність, а попередник – лише на склоподібність зерна.

 


Full Text: PDF