Остання редакція: 2017-04-30
Тези доповіді
Виробництво високоякісного зерна стає дедалі гострішою проблемою в рослинництві. Розробка регіонально адаптованих ресурсозберігаючих технологій вирощування нових сортів пшениці м’якої озимої з використанням сучасних засобів біологізації для конкретних ґрунтово-кліматичних зон та мікрозон дасть змогу реалізовувати генетичні можливості селекційних новинок.
Обробка насіння сортів пшениці озимої біодобривами Ріверм (0,3 л/т) та Біокомплекс БТУ (0,8 л/т) підвищувала врожайність у середньому по сортах на 0,43–0,56 т/га, а за сумісного застосування із протруйником Юнта Квадро (1,5 л/т) – на 0,85–1,01 т/га до контролю. Максимальну врожайність – 5,96 т/га за роки в середньому по сортах отримано на варіанті обробки насіння Юнта Квадро (1,5 л/т) + Біокомплекс БТУ (0,8 кг/т), на контролі – 4,95 т/га.
Розрахунки показують, що умовний прибуток на всіх варіантах обробки збільшувався на 1064–2038 грн./га порівняно з контролем. Максимальний прибуток в середньому по сортах – 7749 грн./га отримано за обробки насіння біодобривом Біокомплекс БТУ, що на 2038 грн./га перевищував контрольний варіант.
Отже, в умовах Правобережного Лісостепу України обробка насіння біодобривами в комплексі з протруйником за рівнем рентабельності та чистим прибутком є високоефективним агротехнічним заходом.
Нами встановлена ефективність використання біодобрив за обробки насіння в технологіях вирощування пшениці м’якої озимої, що сприяє збільшенню врожайності та зростанню економічної ефективності в цілому та чистого прибутку зокрема.