Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Продуктивність пшениці-дворучки сорту "Шестопалівка" за дії регуляторів росту рослин в умовах степу України
О. Г. Євтушенко

Остання редакція: 2017-04-30

Тези доповіді


Використання регуляторів росту рослин (РРР) стає обов’язковим фактором інтенсифікації технологій вирощування зернових культур. Але вплив РРР на ріст, розвиток і формування продуктивності пшениці озимої вивчений недостатньо, а ті норми витрат, які пропонують виробники препаративних форм значно перевищують фізіологічно ефективні концентрації, особливо за умов недостатнього зволоження.

Мета роботи – дослідити вплив органо-мінерального добрива (ОМД) Добродій на формування врожайності пшениці-дворучки сорту Шестопалівка в умовах гідротермічного стресу Степової зони України.

Польові досліди проводили протягом 2014–2016 років у стаціонарній польовій сівозміни ННВЦ ТДАТУ Мелітопольського району Запорізької області. Ґрунти дослідного поля – чорноземи південні з умістом гумусу 3,5 %, легкогідролізованого азоту 119, рухомого фосфору 139, обмінного калію 183 мг/кг ґрунту. Дослід проводили в трьох варіантах, чотирьох повторностях кожний: 1 – контроль (без ОМД), 2 – Добродій (5 л/т (га)), 3 – Добродій 0,25 л/т насіння і 5 л/га для обробки вегетуючих рослин. ОМД Добродій – комплексна препаративна рідка форма, яка містить гумінові і фульвокислоти, нітратну і амідну форми азоту, калій і карбоксилати мікроелементів у вигляді наночастинок. Площа дослідної ділянки кожного варіанту 2 га, облікової – 5 м2 .

Гідротермічні умови в роки проведення досліджень мало відрізнялися від середньобагаторічних даних, більш посушливими були 2014–2015 рр., а найбільш сприятливі умови були в 2016 р.

ОМД Добродій в усіх досліджених концентраціях негативно впливав на польову схожість пшениці, знижуючи її на 13–21 в. п, порівняно з контролем. Після припинення осінньої вегетації Добродій (5 л/га) збільшував кількість слаборозвинених рослин на 6,0 в. п., а ОМД (0,25 л/т) зменшував на 3 в. п, але за зимостійкістю рослин третього варіанта поступалися контролю на 13 в. п. Площа листкової поверхні в фазу колосіння за дії Добродію (5 л/т (га)) перевищувала контроль на 5,7 тис. м2/га, але ЧПФ була меншою відносно контролю на 1,3 г/см2 добу.

За біологічною врожайністю достовірної різниці між варіантами не встановлено, хоча такі елементи структури врожаю, як кількість зерен у колосі, маса 1000 зерен за дії Добродію збільшувалися відповідно на 13 % і 3 %, порівняно з контролем. Зменшення густоти продуктивного стеблостою перед збиранням пшениці нівелювало збільшення елементів структури колоса, відносно контролю. Тому врожайність пшениці за дії Добродію була такою ж як в контролі. За дії Добродію (0,25 л/т) вміст білка в зерні достовірно збільшувався на 1,3 в. п., вміст клейковини – на 4,9 в. п. за рахунок чого підвищився клас зерна з ІІІ до ІІ. Отже, обробка насіння і вегетуючих рослин ОМД Добродій (0,25 л/т і 5,0 л/га) достатня для підвищення якості зерна пшениці озимої.


Full Text: PDF