Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Ступінь домінування ознаки стійкості у гібридів F1 пшениці озимої
Ю. М. Дмитренко

Остання редакція: 2017-04-29

Тези доповіді


Пшениця м’яка озима – цінна зернових культура, виробництво зерна якої є одним із стратегічних напрямів зміцнення економіки України. Значення селекції пшениці озимої на стійкість проти патогенів неможливо переоцінити, адже багаторічні дані досліджень свідчать, що підвищення інтенсивності ураження бурою іржею на кожні 10 % відповідає зниженню урожаю зерна на 2–3 ц/га (Ковалишина Г. М., 2010).

Сучасна селекція пшениці озимої неможлива без постійного притоку ефективних донорів стійкості проти хвороб, які постійно адаптуються і приводять до виникнення епіфітотій на раніше стійких сортах. Тому роль донорів стійкості проти хвороб постійно зростає. Вони стають факторами, що лімітують селекцію.

Визначення донорських властивостей у виділених джерел стійкості є завершальним етапом за будь-яким напрямом досліджень, а за стійкістю проти збудників хвороб дані дослідження є обов’язковими, так як наявність ознаки стійкості у створених сортах забезпечує стабільну продуктивність і якість зерна.

Метою досліджень було виявлення особливостей успадкування стійкості проти збудника бурої іржі гібридами першого покоління за допомогою показника ступеня фенотипового домінування.

Матеріалом для досліджень слугували колекційні зразки пшениці м'якої озимої та 39 гібридів першого покоління, отримані від їх схрещування. Дослідження проводили у польовому інфекційному розсаднику в умовах штучної інокуляції збудником бурої іржі у відділі захисту рослин Миронівського інституту пшениці імені В. М. Ремесла. Облік ураженості рослин проводили у динаміці через кожні 10 днів за загальноприйнятою методикою (Бабаянц Л. Т., 1988). Ступінь фенотипового домінування визначали за Griffing (1950), Мазер, (1985), а результати групували – за методикою Beil, Atkins (1965).

Аналіз результатів оцінки ступеня домінування при успадкуванні стійкості проти збудника бурої іржі у F1 гібридів від батьківських форм свідчить, що в межах даної сукупності успадкування відбувається за спектром типів: позитивне наддомінування (гетерозис), проміжне успадкування, негативне наддомінування (депресія). Це підтверджує і діапазон чисельних значень коефіцієнту домінування hp – від 3 до 3 %.

Серед гібридних комбінацій 10,26 % проявили наддомінування, 28,2 % – позитивне домінування, 48,72 % – проміжне успадкування ознаки, 2,56 % – від’ємне домінування, 10,26 % – депресію.


Full Text: doc