Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Урожайність зерна гібридів кукурудзи за різних строків сівби та густоти стояння в умовах зрошення
А. М. Влащук, О. С. Колпакова

Остання редакція: 2017-04-29

Тези доповіді


Важливим аспектом використання у сільськогосподарському виробництві гібридів кукурудзи є визначення і застосування оптимальних параметрів технології вирощування. Розробка і впровадження основних прийомів сортової агротехніки гібридів культури сприяє найповнішому використанню їх генетичного потенціалу. У комплексі агротехнічних заходів, що впливають на економічний ефект вирощування гібридів кукурудзи різних груп стиглості в умовах Південного Степу України на зрошенні, важливе місце належить строкам сівби та густоті стояння рослин. Тому, вивчення і дослідження вихідного матеріалу кукурудзи та розробка нових і удосконалення існуючих елементів технології вирощування культури в умовах зрошення, серед яких визначення оптимальних строків сівби та густоти стояння гібридів кукурудзи різних груп стиглості, має наукову новизну та актуальність для сільськогосподарського виробництва.

Метою проведених досліджень було встановити урожайність та якість зерна нових гібридів кукурудзи різних груп стиглості залежно від строку сівби та густоти стояння рослин в умовах зрошення Південного Степу України.

Дослідження проводили упродовж 2014–2016 рр. на дослідному полі Інституту зрошуваного землеробства НААН, яке розташоване на Півдні України в зоні дії Інгулецького зрошувального масиву. Грунт дослідної ділянки темно-каштановий середньосуглинковий слабкосолонцюватий при глибокому рівні залягання ґрунтових вод.

Дослід трьохфакторний: Фактор А – строки сівби, Фактор В – зареєстровані в Україні, нові гібриди кукурудзи різних груп стиглості, Фактор С – густота стояння рослин. Ґрунтові та рослинні зразки відбирали за всіма варіантами досліду з двох несуміжних повторень. Дослідження проводили у чотириразовій повторності з розміщенням ділянок методом рендомізації. Посівна площа ділянок 70,0 м2, облікова – 50,0 м2. Форма дослідної ділянки прямокутна.

Проведені дослідження дають можливість стверджувати, що в умовах зрошення потрібно використовувати ранньостиглий гібрид кукурудзи Тендра з густотою стояння 90 тис. шт/га за всіх строків сівби, середньоранній Скадовський – з густотою стояння 90 тис. шт/га як в оптимальний, так і відносно ранній та пізній строки сівби, середньостиглий Каховський з густотою стояння 70 тис. шт/га як в оптимальний, так і в пізній строк сівби без застосування гербіцидів. За сівби в ІІ декаду квітня густота стояння гібриду Каховський повинна становити 80 тис. шт/га.

Full Text: PDF