Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Формування біологічно активних речовин плодів суниці садової за впливу природних та антропогенних факторів
В. І. Войцехівський, О. В. Войцехівська

Остання редакція: 2017-04-29

Тези доповіді


Ґрунтово-кліматичні умови та агротехніка вирощування є основними факторами, які впливають на формування якості і біологічної цінності ягід суниці. До біологічно активних речовин відносять фенольні, пектинові речовини та аскорбінову кислоту.

Дослідження біохімічного складу ягід суниці проводили впродовж 3-х років і визначали вміст: аскорбінової кислоти, пектинових та фенольних речовин. Сировина (ягоди 7 досліджуваних сортів) вирощена в ІС НААН України, вибірку суниці проводили 4 рази.

Виявлено, що концентрація фенольних речовин у плодах та ягодах здебільшого є сортовою ознакою, але відмічені її коливання залежно від змін погодних умов у різні роки вирощування. На накопичення фенольних речовин у плодах суниці найбільше впиває забезпеченість вологою за 10-денний період до збирання (r=-0,9944±0,0225; у=328,02-0,127х). Накопичення пектинових речовин залежить від суми активних температур за 15-денний період до збирання (r=-1±0,0011; у=1,2771-0,002х). Формування аскорбінової кислоти в ягодах суниці істотно залежить від суми опадів за 10 днів до збирання (r= 0,988±0,00325; у=66,124-0,026х).

При дослідженні впливу умов удобрення та строків збору виявлено, що в останніх зборах концентрація аскорбінової кислоти у деяких варіантах підвищується на 20 %, тому що під час старіння рослин змінюється фітогормональний статус атрагуючий статус набувають ягоди і відбувається відтік поживних речовин з вегетативних органів і коренів у плоди. В результаті проведених досліджень виявлено обернену залежність між концентрацією аскорбінової кислоти дозою органічних та мінеральних добрив r =0,34-0,81 залежно від строків збору.

Фенольні речовини істотно не змінюються при різних режимах удобрення в плодах суниці. В той же час в перших двох зборах виявлено меншу кількість цих речовин, а останніх зборах спостерігається підвищення – на 6,1 і 9,6 % відповідно. В результаті статистичної обробки даних не виявлено істотних зв’язків між умістом фенольних речовин та дозами добрив і строками збору. В той же час на концентрацію пектинових речовин майже не впливають режими удобрення на строки збору.

Отже, формування концентрації біологічно активних речовин у плодах суниці більшою мірою залежить від сортових особливостей та погодних умов вирощування (природних факторів) ніж від режимів удобрення, строків збирання та застосування біостимуляторів.


Full Text: PDF