Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Вплив мінеральних добрив на продуктивність гороху
О. В. Грищенко, А. М. Хоменко

Остання редакція: 2017-04-29

Тези доповіді


Введення в сівозміну бобових культур, особливо гороху, роль яких не вичерпується одним лише забезпеченням азотом, а також збагаченням орного шару іншими зольними елементами живлення. Бобові також зменшують ризик розвитку захворювань у польових сівозмінах, є добрим напівпаровим попередником озимої пшени-ці, що являється актуальним у даний час, коли спостерігається зміна клімату.
Сучасні технології вирощування бобових культур повинні базуватися на управлінні процесами забезпечення високої зернової продуктивності та якості зерна і спрямовуватись на максимальне використання біологічного потенціалу продуктивнос-ті культур за рахунок підвищення ефективності використання природних та антропогенних факторів, включати оцінку комплексу агрометеорологічних і ґрунтових умов, вибір найінтенсивніших сортів, науково обґрунтоване застосування добрив, системи догляду за посівами, інтегрований захист рослин від бур’янів, шкідників і хвороб.
Дослідження останніх років свідчать, що врожайність насіння гороху залежить від багатьох елементів технології, а саме від сорту, норми висіву та рівня мінерального живлення. Одним з найважливіших завдань у вирішенні низки проблем є підвищення врожайності та якості насіння шляхом впровадження високопродуктивних сортів гороху саме з вусатим типом листків.
Безпосередньо при удобренні гороху вносять тільки мінеральні добрива. Коренева система гороху характеризується високою засвоювальною здатністю, використовуючи елементи живлення з важкорозчинних сполук. Горох підвищує рухомість фосфору в ґрунті, а це поліпшує фосфорне живлення наступних культур.Дослідження проводили в Агрономічній дослідній станції Національного університету біоресурсів і природокористування України у стаціонарному польовому досліді кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва. Ґрунт дослідної ділянки лучно-чорноземний карбонатний на лесовидному суглинку, характеризується середнім умістом гумусу, середнім забезпеченням рухомим фосфором і низьким - обмінним калієм.
Дослід закладено у трикратному повторенні, площа посівної ділянки становить 172 м2, облікової - 100 м2. Вносили мінеральні добрива: аміачну селітру, амофос, калій хлористий.
Найвищу продуктивність гороху сорту Царевич в 2016 році було отримано за внесення ^5Рд0Кд0, що забезпечило утворення 6,6 шт. бобів, 3,4 шт. насінин, 4,24 г масу насіння з однієї рослини, за таких показників структури врожайність склала - 3,89 т/га, на контролі (без добрив) - 2,93 т/га. Вміст білка на цих варіантах становив відповідно 20,7 та 22,0 %.

Full Text: PDF