Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Формування, вивчення і використання генофонду яблоні Інституту помології ім. Л. П. Симиренка
В. В. Волошина, В. І. Гоменюк

Остання редакція: 2017-04-29

Тези доповіді


В Україні яблуня є основною плодовою культурою і в загальному обсязі виробництва плодів і ягід вона займає перше місце. Яблука містять у собі вітаміни С, В1, В2, Р, Е, каротин, калій, залізо, марганець, кальцій, пектини, цукри, органічні кислоти. Створення нових сортів яблуні суттєво залежить від різноманіття вихідного матеріалу та майже неможливе без використання сортозразків, які мають господарсько-цінні ознаки. Джерелом таких ознак і є колекції культурних рослин.

Об'єктом досліджень була базова колекція яблуні (Malus domestica Borkh.). Базова колекція яблуні Інституту помології ім. Л. П. Симиренка НААН станом на 01.11.2016 налічує 1246 зразок. Зразки інтродуковані з різних географічних областей більш ніж 30 країн світу. Найбільше зразків з України (21,3 %); Росії (18 %) та США (10 %). Кожен зразок колекції є одиницею генофонду, який знаходиться на збереженні і занесений до Національного каталогу генетичних рослин України. Дослідження проводилися відповідно до «Методики державного випробування сортів рослин на придатність до поширення в Україні», обробка результатів досліджень – «Методики полевого опыта» Доспєхова Б. О.

За результатами багаторічних досліджень за цінними господарськими ознаками сформовано серцевинну колекцію яблуні для зони Лісостепу України, до якої увійшли 533 зразки яблуні з 27 країн світу. В колекції представлено зразки з високим рівнем продуктивності, якості продукції, адаптивних до несприятливих біотичних та абіотичних чинників довкілля для подальшого використання в селекційних програмах та при закладанні промислових і аматорських насаджень.

До зразків колекції, що походять з України, включені сорти Інституту помології ім. Л. П. Симиренка, а саме: Благодать, Власта, Внучка, Городищенське, Даринка, Любава, Мавка, Мліївчанка осіння, Оригінальне, Пепінка золотиста, Пламенне, Ренет мліївський, Ренет Симиренка, Росавка, Сапфір, Світанок Млієва, Слава переможцям, Симиренківець, Ювілейне МІС.

Слід зазначити, що зважаючи на цінність яблуні, як плодової культури, необхідність збільшення виробництва високоякісної продукції, широке генетичне різноманіття, яке сконцентроване в серцевинній колекції Інституту, та використання якого в селекційних, наукових, навчальних програмах, а кращих зразків у промислових насадженнях, дозволить істотно удосконалити сортимент, здійснити перехід на сучасні технології, що в свою чергу забезпечить збільшення виробництва плодів яблук.

 


Full Text: PDF