Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Якість зерна пшениці
М. В. Гетьман

Остання редакція: 2017-04-29

Тези доповіді


Зернова галузь України є стратегічною для продовольчої і економічної безпеки держави. Крім того, є основою сталого розвитку більшості галузей агропромислового комплексу та аграрного експорту. Зерновий комплекс визначає пропозиції та вартість продуктів переробки зерна і продуктів тваринництва, формує значні доходи сільськогосподарських виробників, визначає стан і тенденції розвитку сільських територій. Основною метою зернового комплексу є забезпечення зростаючих потреб населення і переробних галузей України (борошномельної, круп’яної, комбікормової, спиртової, біопаливної тощо) у зерні належної якості.

Метою роботи було встановлення чинників, що впливають на якість зерна пшениці.

Якість зерна пшениці залежить від багатьох чинників, починаючи від технологічних особливостей вирощування, і, завершуючи особливостями зберігання продуктів його переробки. Впродовж всього технологічного циклу мають вплив також й шкідники і збудники хвороб, що залежить також від стійкості сорту пшениці. Аналіз механізмів стійкості озимої пшениці проти основних шкідників став основою створення моделі комплексно стійкого сорту пшениці. Пошук маркерних ознак стійкості визначався вирішенням одного з основних завдань – удосконалення селекції сільськогосподарських культур на стійкість проти шкідників. Це сприяє раціональним підходам до методів добору стійких форм рослин та удосконалення їх на ранніх етапах селекції. Зерно пшениці містить складний комплекс інгібіторів α-амілаз і протеіназ, що різняться як за специфічністю до ферментів комах та інших шкідливих організмів, так і за біохімічними характеристиками та генетичним контролем. Швидкість і ступінь гідролізу окремих фрагментів структурного крохмалю залежить від особливостей певного сорту пшениці. Удосконалено систему маркерних ознак стійкості сортів озимої пшениці проти основних шкідників, що є важливим етапом незалежного комп’ютерного оцінювання рівня стійкості сортів проти окремих фітофагів, їх груп та комплексів.

Проте, є види борошноїдів, метеликів і комах (рисовий довгоносик, зерновий шашіль, зернова міль), які можуть функціонувати як у полі, так і у зерносховищі. Існують комахи, що заражають зерно у полі, а потім надходять до складу. При закладанні на зберігання частини зерна пшениці ураженого шкідниками або певними хворобами зростає загроза погіршення якості зерна за його зберігання. Зокрема, отримане з такого зерна борошно має низький уміст вітаміну В і провітаміну А, основних амінокислот (метіоніну, цистеїну, лізину, триптофану, аргініну, гістидину, фенілаланіну, а також кальцію, фосфору і натрію) та ліпідів. Як наслідок, погіршується якість готового харчового продукту, особливо хлібобулочних та борошняних кондитерських виробів. Крім того, вченими доведено, застосування такого борошна у виробництві харчових продуктів має негативний вплив на функціональну діяльність нирок та печінки людини.


Full Text: PDF