Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Створення вихідного матеріалу для селекції голозерних сортів ячменю ярого
В. М. Гудзенко, О. О. Бабій

Остання редакція: 2017-04-29

Тези доповіді


Проблема забезпечення людства продуктами харчування в умовах стрімкого зростання населення планети і глобальних кліматичних змін залишається надзвичайно актуальною. Ячмінь -одна з світових культур за посівними площами і валовими зборами зерна. На сьогодні найбільша частка зерна ячменю використовується для годівлі тварин (60-65 %), солодової промисловості (30-35 %) і лише близько 5 % безпосередньо на харчові цілі. Однак останніми роками суттєво зросла увага до культури ячменю саме у зв’язку з численними дослідженнями що свідчать про надзвичайно позитивний вплив на організм людини продуктів харчування виготовлених з ячменю. У даному аспекті значний інтерес становить голозерний ячмінь. Це пов’язано з можливістю створення сортів з відчутно вищим вмістом білка та поліпшеним біохімічним складом. Переконливо доведено перевагу як харчових, так і кормовихякостейзерна і продуктів виготовлених з голозерного ячменю, порівняно з традиційним плівчастим.
Враховуючи обмежену кількість сортів ячменю голозерного в Україні, першим етапом селекційних досліджень починаючи з 2008 р. в Миронівському інституті пшениці імені В.М. Ремесла НААН (МІП) була інтродукція з Національного центру генетичних ресурсів рослин України і міжнародного центру ICARDA (розсадники INBON08IN,ISEBON08INC, INBON 2009-2010та INBYT 20092010 та ін.)понад 300 зразків голозерного ячменю та дослідження їх в умовах Лісостепу України. Для подальшої селекційної роботи відібрані кращі за господарсько цінними ознаками зразки -Козацький, Ахілес (UKR), Me bere (CAN) та ін.
Для створення вихідного матеріалу схрещування проводимо як між голозерними зразками, так і голозерних з більш селекційно «відпрацьованими» вітчизняними та зарубіжними плівчастими сортами для поліпшення господарсько цінних ознак отриманих у послідуючому голозерних форм. Для цього також використовуємо ступінчасті та зворотні схрещування. При схрещуванні гол озерних та плівчастих форм у першому поколінні в усіх комбінаціях домінувала плівчастість. У другому поколінні для всіх комбінацій відмічено статистично достовірне мо-ногібридне розщеплення (3:1). За господарсько цінними ознаками виділено перспективний селекційний матеріал у комбінаціях як від схрещування лише голозерних, так і голозерних з плівчастими батьківськими компонентами. Створений гол озерний селекційний матеріал ячменю ярого проходить вивчення в гібридних і селекційному розсадниках, а140 голозерних ліній під урожай 2017 р. висіяні у контрольному розсаднику.

Full Text: PDF