Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Аспекти підвищення продуктивного та адаптивного потенціалу ячменю ярого селекційним шляхом
В. М. Гудзенко, Т. П. Поліщук

Остання редакція: 2017-04-29

Тези доповіді


Селекція сільськогосподарських культур -діяльність людини по конструюванню біологічних систем - сортів, відповідно до попередньо спланованої моделі. Це складна інтегральна дисципліна яка залучає у свою діяльність знання низки суміжних наук (генетику, екологію, фізіологію, фітопатологію і багато інших). В узагальненому вигляді виведення сорту передбачає наступні етапи: 1) розробка моделі сорту; 2) виділення або створення генетичних джерел (прибрідинг); 3) цілеспрямоване створення вихідного матеріалу для комбінування в генотипі відповідних алелів і їх фенотипового прояву у вигляді певних ознак і властивостей; 2) проведення необхідної кількості доборів, оцінок і випробувань для стабілізації формоутворення і виокремлення особин які найповніше відповідають запланованій моделі. Як продукт селекції, комерційний сорт сьогодення повинен характеризуватись високим генетичним потенціалом продуктивності, відповідними генетично обумовленими якісними показниками продукції та генетичними системами стійкості (толерантності) до дії абіотичних та біотичних чинників. Іншими словами сорт повинен поєднувати в генотипі максимальну кількість ознак і властивостей які сприяють отриманню високого рівня врожаю відповідної якості. Перелік даних ознак визначається агроекологічними умовамиі чинниками які діють в конкретних умовах на агроценоз впродовж вегетації рослин.
Багаторічними (2004-2016 рр.) дослідженнями виявлено, що погодні умови останніх років в зоні діяльності Миронівського інституту пшениці імені В. М. Ремесла НААН характеризуються підвищеними температурами повітря та нерівномірністю випадання опадів протягом вегетації ячменю ярого. Це у різні роки може призводити до виникнення низки несприятливих явищ, які окремо, або в сукупності суттєво знижують врожайність: посухи впродовж вегетації; «підгорання» посівів від колосіння до дозрівання; вилягання посівів внаслідок зливових шквальних дощів; інтенсивний розвиток комплексу хвороб. Відповідно до встановлених особливостей прояву несприятливих абіотичних та біотичних чинників навколишнього середовища скореговані селекційні програми по створенню сортів ячменю ярого на підвищення врожайного і адаптивного потенціалу та впроваджено у практичну селекцію системний підхід до створення, всебічної оцінки і добору перспективного матеріалу. Практичним результатом вищенаведеного є виведення в 2012-2016 рр. дев’яти сортів ячменю ярого переданих на державне сортовипробування України - МІП Мирний, МІП Салют, МІП Сотник, МІП Азарт, МІП Богун, МІП Вісник, МІП Мирослав, МІП Експерт і МІП Вдячний.

Full Text: PDF