Остання редакція: 2017-04-30
Тези доповіді
Сорго – одна з найдавніших культур світового землеробства, що використовується людством для укріплення й розширення кормової бази, зокрема – зернофураж, силос, сінаж, трав'яне борошно, монокорм. За обсягами вирощування сорго займає п’яте місце у світі після пшениці, рису, кукурудзи і ячменю. У зв’язку з цим, актуальним є розробки нових та вдосконалення існуючих елементів технології вирощування сорго зернового, особливо для тих районів, де воно ще не набуло достатнього поширення.
Як свідчать результати наших досліджень строки і способи сівби сорго зернового суттєво впливають на процеси формування як ентомокомплексів, так і його урожай і в різних ґрунтово-кліматичних зонах вирощування. Важливим є основний обробіток: осінній період – оранка на 22–24 см, безполицеве рихлення на 22–24 см, поверхневий 12–14 см, а у весняний період – поверхневий 10–12 см. Придатними є ґрунти всіх типів, у тому числі піщані і солонцюваті, крім таких, що мають кислотність нижче рН 5,6. Оптимальними є попередники: озимі і ярі колосові, бобові, сорго, кукурудза, соняшник, ріпак, круп’яні.
Строк посіву: при прогріванні ґрунту у посівному шарі до 10–12 оС. Глибина посіву: 4–5 см (у вологий шар ґрунту). Спосіб посіву: широкорядний 70 см, сівалками СУПН-8; Гаспагдо; Мультикорн та інші, що застосовуються для посіву кукурудзи або соняшника (діаметр отворів у дисках 2 мм). Густота посіву: зернового сорго – 160 тис/га, силосного – 130 тис/га зерен на гектар. Насіння повинно бути оброблене інсектицидами проти ґрунтових шкідників, а також антидотом (концепт ӀӀӀ), що сприяє стійкості проти діючої речовини S-метолахлор.
У сучасних технологіях для контролю однодольних і дводольних бур’янів використовуються гербіциди Примекстра Голд 2,5–3,5 л/га або Примекстра TZ Голд 4,0–4,5 л/га одразу після посіву, або по сходах сорго у фазу 3–4 листки. Особливої уваги заслуговують гібриди для інтенсивного вирощування в Лісостеповій зоні: Ютамі – ранньосередній, 115 діб, ФАО 320-350; Понкі – середній, 125 діб, ФАО 350-400.
Таким чином, своєчасне виконання технологічних операцій вирощування сорго зернового, зокрема дотримання строків та способів сівби, та інших заходів досягаються високі показники урожаю, що, в свою чергу, забезпечить зростання продуктивності посівів нових гібридів сорго в Лісостепу України.